Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Mart 2012, Çarşamba 18:52

Berko İlaç’ın yeni üretim tesisi açıldı

Açılışa; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Saim Kerman ve Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Hanefi Özbek, Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Karaşen ve Kamu Hastaneleri Kurum Başkanı Hasan Çağıl‘ın yanı sıra çok sayıda resmi otorite ve sektör temsilcisi katıldı.

Berko İlaç’ın resmi internet sitesinde, toplam 5000 m2 kapalı alandan oluşan tesisin, yürürlükte olan GMP gerekliliklerine uygun olarak tasarlandığı belirtiliyor. Sitede, fabrika inşa edilirken gerek binanın kendisinin, gerekse de iç makine ve laboratuar donanımının son teknoloji kullanılarak kurulduğu ifade ediliyor. 80 kişilik bir ekibin görev yaptığı tesiste şurup, damla, tablet, toz kapsül, sert jealtin kapsül içine likit dolum ve saşe formunda ilaçlar üretilebiliyor.

Berko İlaç, akıllı bina sistemi ile inşa edilen tesiste, üretim alanlarının ortalama sıcaklık ve nem kontrollerinin, depoların ortalama sıcaklık ve nem kontrollerinin, üretim alanlarındaki odaların birbirleri arasındaki basınç farklarının takibinin, hijyenik santrallerin filtre kontrollerinin, saf su sisteminin sıcaklığının ve sirkülasyonunun kontrolünün, şehir suyu, yumuşak su, yangın pompası ve atık su arıtma sistemlerinin kontrolünün ve ısıtma-soğutma sistemlerinin sıcaklık kontrolünün tek bir bilgisayardan merkezi olarak yönetilbildiğini belirtiyor.

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) tarafından yapılan duyuruda ise, üretim tesisinde yer alan binaların boyutlarının ve dizaynlarının hata riskini minimize edecek, etkin bakım ve temizliğe imkan verecek, kontaminasyon ve çarpraz bulaşmayı engelleyecek şekilde tasarlandığı belirtiliyor. İEİS, tesisin üretim kapasitesi yıllık 40 milyon kutu olduğunu ifade ediyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Fakoemülsifikasyon cerrahisinin öncülerinden Prof. Dr. Fatih Karel, Dünyagöz’e katıldı

Dünyagöz Ankara'da göreve başlayan Prof. Dr. Fatih Karel, Türkiye'de göz sağlığı alanında öncü bir kurum ile çalışmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Kapat