Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Haziran 2013, Pazartesi 11:58

Belleği güçlendiren protez geliştirildi

Amerikalı bilim adamları, beynin hipokampus bölgesindeki devrelerden birinin yerini alarak belleği güçlendirecek bir protez geliştirdi.

New York’ta 15 ve 16 Haziran’da yapılan Küresel Gelecek 2045 Dünya Kongresi’nde protezi tanıtan Güney California Üniversitesi araştırmacıları, laboratuvarda fareler ve maymunlar üzerinde yapılan denemelerin başarılı olduğunu söyledi. Araştırmacılardan Theodore Berger, bellek protezini şimdi de insanlar üzerinde denemeye başladıklarını belirtti.

KISA SÜRELİ BELLEK, UZUN SÜRELİ BELLEĞE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Temporal lobda yer alan hipokampus, kısa süreli bellekte kaydedilen bilgilerin uzun süreli belleğe aktarılmasına yardımcı oluyor. Hürriyet’te yer alan habere göre; Hipokampusun epilepsi ve nörolojik rahatsızlıklar sonucu hasar görmesi, kişilerin belleğine de zarar veriyor. Güney California Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği protez ise hem hipokampusun zarar gören kısmının yerine geçebiliyor hem de normal insanlarda hipokampusun işlevlerinin gelişmesini sağlıyor.

Hipokampuse yerleştirilen çip, kısa süreli bellekteki sinyalleri kaydedip bu sinyalleri matematiksel olarak uzun süreli belleğe çeviren bir bilgisayara aktarıyor. Uzun süreli belleğe çevrilen sinyaller, daha sonra çip üzerindeki bir başka elektrot setine gönderilerek hipokampusun farklı bir kısmının uyarılmasını sağlanıyor. Berger, protezin yaptığı matematiksel dönüşüm işlemini bir dilden başka bir dile çeviriye benzetti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Tomografide kanser riski

Prof. Dr. Ali Baki, tomografi sırasında alınan yüksek miktarda radyasyonun çocuklarda kanser riskini artırabildiğini belirtti. Baki, araştırmalarda, yüksek radyasyonun özellikle çocuklarda kanser riskini arttırdığının...

Kapat