Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Şubat 2014, Cuma 10:49

Belçika çocuklara ötenazi hakkı tanıdı

Belçika parlamentosu ölümcül hasta olan çocuklara ötenazi hakkı tanınmasını kabul etti.  Kilise ve bazı çocuk hastalıkları doktorları teklife karşı çıkıyordu. Ancak kamuoyu yoklamaları halkın çoğunluğunun tasarıdan yana olduğunu gösterdi.

Tartışmalı tasarı parlamentoda 86 kabul, 44 karşı ve 12 çekimser oyla kabul edildi. Yasa tasarısı daha sonra onay için Kral Philippe’e sunulacak. Ancak Belçika siyaseti uzmanları bunun bir formalite olduğunu belirtiyor.

Tartışmalı konu

Belçika, 2002 yılında yetişkinler için ötenaziyi yasallaştırmıştı.

Bu yasaya göre ötenazi talebinde bulunan bireyler, 18 yaşından küçükse ebeveynleri, doktor ya da psikiyatristlerin onayı isteniyor.

Ötenazi hakkını destekleyenler, böylece ölümcül bir hastalığa yakalanan çocukların dayanılmaz fiziksel acılardan kurtulacaklarını savunuyor. Ama bu değişikliğe karşı çıkanlar, bir çocuğun bu tür bir karar verip veremeyeceğini sorguluyor ve çocuklara ötenazi hakkı istemeyi ahlaksızlık olarak yorumluyor.

Bununla beraber BBC Avrupa muhabiri, tasarının Belçika’da geniş ölçüde destek bulduğunu aktarıyor.

2002’de kabul edilen ötenazi yasası yetişkinlerin:

  • yetkin ve şuuru yerinde
  • talebi defaatle dile getirmiş
  • tedavisi mümkün olmayan ciddi bir hastalık nedeniyle dayanılmaz fiziksel ya da zihinsel acılar içinde olmalarını şart koşuyor.

‘Hasta çocuk erken büyür’

Kimilerinin aklında soru: Çocuklar ölmek istediklerini söyleseler bile, acaba böyle bir kararı verebilecek olgunluktalar mı?

Ötenazi savunucusu Doktor Gerlant van Berlaer, ölümcül bir hastalığa yakalanan ve yaşamlarının önemli bir kısmını yetişkinlerle geçiren çocukların çok erken büyümek zorunda kaldıklarını düşünüyor.

Kendi oğlu 8 yaşında kanserden ölen ve şu anda Leuven Üniversite Hastanesi çocuk onkoloji bölümünde gönüllü olarak çalışan Feike van den Oever da bu görüşte.

“Onunla sohbetlerinizde, çocuğun nasıl yaşının çok ötesinde bir düzeyde düşündüğünü farkedebiliyordunuz.” diyor ama “Çocuklar neler olup bittiğini anlıyor. Peki bu ötenazi talep edebilecek kadar mı? Bence hayır.”

Ötenazi talebi

Kaç çocuğun ötenazi isteyeceğini şimdiden bilmek mümkün değil.

Yetişkinler açısından bu sayı 2002’den bu yana her yıl arttı. Kanser hastalarının yüzde 80’i ötenazi istiyor.

2012 yılında Belçika’da 1432 kişi ötenazi istedi.

Bu tüm ölümlerin yüzde ikisi.

Ötenazi hakkını ilk savunanlardan Doktor Jan Bernheim, ne zaman öleceğini ve acısız, seçtiği bir zamanda ölebileceğini bilmenin hastaların kalan günlerinin kalitesini yükselttiğini, onlara moral verdiğini söylüyor.

“Acı bütün diğer faktörlerin üzerine çıkan bir şey. Günler süren acılar, inlemelerle ölmek yerine bir törenle, genellikle hoş bir duygusal ortamda ölüyorlar.” diyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Otizme ilaçla müdahale başlıyor

Fransa’da 2012 yılında hayata geçirilen bir araştırma projesi, 60 otistik çocuğun gelişim bozukluklarını ilaçla tedavi etmeye çalışıyor. 2 yıldır denek...

Kapat