Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Kasım 2011, Pazartesi 13:05

Bebeklikteki yanlış beslenme obezite sebebi

Türkiye Milli Pediatri Derneğinin 55. kez düzenlediği Milli Pediatri Kongresi için ülkemize gelen bebek beslenmesi uzmanı Prof. Dr. Berthold Koletzko, Türkiye’de ve dünyada bebek ve çocuk beslenmesinin yetişkinlikteki obeziteyle ilişkisi hakkında mesajlar verdi. Prof. Dr. Berthold Koletzko, bebek ve çocukların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak üzere besinleri tam ve doğru miktarlarda sunma misyonu ile SMA mamalarını anne babaların kullanımına sunan Pfizer Nütrisyon tarafından ağırlandı.

Münih Tıp Merkezi Üniversitesinde uzman olan Prof. Dr. Berthold Koletzko, bebek beslenmesinin sağlık üzerideki etkisinin yalnızca bebeklik dönemiyle kalmayıp, bireylerin ergenlik ve yetişkinlik dönemlerindeki sağlığı ve kilosu üzerinde de etkili olduğu mesajını verdi. Erken dönemdeki beslenmenin ileriki dönemlerde (diyabet, hipertansiyon, astım, kardiyovasküler hastalıklar gibi) obeziteyle ilişkili hastalık riski üzerinde etkili olduğunu ifade etti. Dünyada yapılan araştırmaların buna işaret ettiğini ve yaşamlarının ilk yılında vücut ağırlığı hızlı artış gösteren bebeklerin ileriki yıllarda obezite riskinin arttığını söyledi.

Prof. Dr. Berthold Koletzko anne sütüyle beslenen bebeklerde yaşamın ileriki dönemlerinde obezite riskinin yüzde 22-25 daha düşük olduğunu ifade etti. Daha az ancak daha kaliteli protein içeriğine sahip, anne sütüne daha yakın tasarlanan modern formüllerle beslenen bebeklerde de bu riskin azaldığını söyledi.

Dr. Koletzko Avrupa’nın diğer ülkelerine kıyasla Türkiye’nin çocukluk ve yetişkinlikte yüksek obezite riskiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti. Türkiye’nin her 4 yetişkinden birinde obezite görülen ABD gibi ülkelerle aynı kategoride yer aldığını bildirdi.

Bebeklikte inek sütü yetişkinlikte obezite sebebi
Dr. Koletzko, bebeklerin ilk altı ayda sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiğini, altı aydan sonra bebekler için geliştirilen anne sütüne yakın modern formüllerle besin takviyesi yapılabileceğini vurguladı. Koletzko bebek beslenmesinde anne babaları protein içeriği yüksek olmayan formülleri tercih etmeleri konusunda uyardı. Bebeklerin ilk yılda inek sütüyle beslenmemesi gerektiğini ifade eden Koletzko, anne sütü ve anne sütüne yakın formüllere göre inek sütünün protein içeriğinin 3 kat daha fazla olduğunu ve ileriki dönemlerde obeziteye neden olma riskinin yüksek olduğunun altını çizdi.

Bebek beslenmesinde proteinin önemi konusunda araştırmalarını sürdüren Prof. Koletzko, bebeklik döneminde alınan fazla proteinin çocuklukta hızlı kilo alımına ve yetişkinlik döneminde obeziteye neden olduğunu savunuyor. Bu konuda son yapılan araştırma sonuçları da benzer sonuçlara işaret ediyor. Harder ve arkadaşları’nın1 2005’te yaptığı meta-analiz çalışması bebeklerin anne sütüyle beslendiği her ay için ileriki dönemde obezite riskinin yüzde 4 azaldığını ortaya koymuştu. 30 araştırmanın incelendiği 3 farklı meta-analize göre ise erken dönemde hızlı kilo artışı, okul ve yetişkinlik döneminde 2-3 kat daha fazla obezite riskine neden oluyor2.

Kaynaklar:

  1. Harder et al., Am J Epidemiol 2005; 162: 397-403.
  2. Baird, 2005, Monteiro 2005, Ong 2006.

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK yayımlandı

TTB, Resmi Gazete'nin 2 Kasım 2011 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında...

Kapat