Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Şubat 2014, Pazartesi 09:31

Bayer’in kanser ilacı sadece zenginler için üretildi

İlaç firması Bayer’in Hollandalı CEO’su Marijn Dekkers, katıldığı bir konferansta kanser için üretilen bir ilacın sadece parası olanlar için üretildiğini söyledi.

Geçtiğimiz aralık ayında katıldığı bir konferansta çarpıcı açıklarlarda bulunan Bayern’in Hollandalı CEO’su Marijn Dekkers, Business Week dergisine konu oldu.

Hindistan hükümetinin kanser ilacı Nexavar’ın yapımına izin vermesi ile alevlenen olayda Bayer firması bu karara karşı itiraz etmişti. Londra’da düzenlen konferans’ta bu konuyu dile getiren Dekkers bunun bir hırsızlık olduğu söylemişti.

Dekkers “Bu işimizi etkileyecek mi? Hayır. Çünkü bu konuda açık olalım, biz bu ürünü Hindistan piyasası için üretmedik. Aslında bu ürün, parasını ödeyebilen Batılı hastalar için üretildi” ifadesini kullandı.

Bayern firması tarafından üretilen Nexavar ilacı bir hastaya yıllık olarak 67.000 dolara mal olmakta. Hindistan ilaç yasalarına göre ise ülkedeki ilaç firmaları, alım gücünün üstünde olan veya çok pahalı olan patenti alınmış yabancı ilaçları üretmek için tekrar başvuru yapabiliyor. Bu şekilde lokal bir ilaç firması tarafından üretilen Hindistan malı Nexavar 177 dolara geliyor.

Uluslar arası bir organizasyon olan Sınır Tanımayan Doktorlar (Medecins Sans Frontieres -MSF) yardım kurumu Dekkers’ın bu açıklamalarına büyük tepki verdi. Cuma günü yayımlanan kurum açıklamasında Dekkers’ı ilaç dünyasında olabilecek en büyük yanlışı yaptığı belirtildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
BD Türkiye 15000 sağlık çalışanına ve öğrenciye eğitim verdi

Kan kültürü ve tüberküloz analiz cihazları, antibiogram, insülin kalem iğnesi, güvenlikli enjektör ve kateter ürünleri, kan alma iğne ve tüp...

Kapat