Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Kasım 2011, Çarşamba 20:16

Bayer Kadın Sağlığı Bölümü “Oral Kontraseptif Akademi”nin lansmanını gerçekleştirdi

Bayer Kadın Sağlığı bölümü öncülüğünde kurulan “Oral Kontraseptif Akademi“nin lansman toplantısı, Antalya’da düzenlendi. Danışmanlık kurulunu Türkiye’nin önde gelen kadın doğum uzmanlarının oluşturduğu Oral Kontraseptif Akademi’nin lansman toplantısına Türkiye’den 50’yi aşkın jinekoloji uzmanı doktor katıldı.

Açılış konuşmasını Bayer Kadın Sağlığı ve Genel Tedaviler İş Birimi Direktörü Dr. Oğuz Mülazımoğlu’nun yaptığı Oral Kontraseptif Akademi’nin lansman toplantısında Kadın Sağlığı Grup Ürün Müdürü Karin Işıkçı, Bayer’in kadın sağlığı alanındaki uzun dönemli vizyonununu sunarken, Kadın Sağlığı Ürün Müdürü Pelin İçil, Oral Kontraseptif Akademi’nin yenilikçi yapısını ve bu kapsamda oluşturulan projeleri anlattı. Lansman toplantısının konuk konuşmacısı Jinekoloji dalının tanınmış isimlerinden olan ve Almanya’da Endokrinolojik Araştırma ve Klinik Farmakoloji bölümünde eğitim veren Endokrinoloji, Biyokimya ve Klinik Farmakoloji alanında çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Alfred O’Mueck’dü. İki gün süren OC Akademi lansman toplantısında tüm Türkiye’den katılımcı doktorlarla doğum kontrol hapları, doğum kontrol haplarının farklı kullanım alanları ve gündemdeki medikal konuların yanı sıra aile planlamasına yönelik bilinçlendirme, danışmanlık ve farkındalığı artırıcı medikal iletişimin nasıl olması gerektiği tartışıldı.

Bayer - Oral Kontraseptif Akademi, Danışma Kurulu

Toplumun sağlıklı gelişimi için en önemli konulardan biri olan doğum kontrol yöntemleri kullanımının yanı sıra halen Türkiye’deki korunma yöntemleri ile ilgili doğru bilinen yanlışlara da değinilen toplantıda tanınmış oyuncu Ceyda Düvenci’nin de katılımıyla düzenlenen panelde Türkiye’de doğum kontrol haplarının kullanım oranının neden gelişmiş ülkelere nazaran daha geride olduğu, toplumda doğum kontrol haplarına yönelik varolan bilgi eksikliğine yönelik yapılabilecekler konuşuldu. OC Akademi üyelerinin katıldığı, Prof. Dr. Sezai Şahmay moderatörlüğünde gerçekleşen panelde doğum kontrol ile ilgili toplumun her katmanında bilgilendirmenin ve bilinçlendirme kampanyalarının önemi üzerinde duruldu.

“Çaresiz Ev Kadınları” dizisinde dört çocuklu bir anneyi canlandıran Ceyda Düvenci, bilinçlendirme kampanyaları ile anne ve bebek ölümlerinin de önüne geçilebileceğinin altını çizerek, toplumda fikir lideri rolünü üstlenen sanatçıların bilinçlendirme kampanyalarında etkin görev almasının önemli olduğunu da belirtti.

Kadın sağlığı ve doğum kontrolü alanında öncü ve lider markalara sahip olan Bayer’in Kadın Sağlığı ve Genel Tedaviler Bölümü İş Birimi Direktörü Dr. Oğuz Mülazımoğlu da lansman toplantısında Oral Kontraseptif Akademi ile ilgili olarak,

“Bayer Bilim Kulübü oluşumu altında yer alan Oral Kontraseptif Akademi ile, hekimlerin oral kontrasepsiyon konusunda ihtiyaç duydukları bilgiye en hızlı şekilde ve sürekli olarak ulaşabilmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde güncel konularda yapacağımız düzenli geniş katılımlı eğitim toplantılarının yanı sıra, bölgesel toplantılarla da erişimi arttıracağız ve oral kontrasepsiyon bilgisi ve danışmanlığı konusunda hekimler arasında giderek büyüyen bir platform oluşturacağız”

dedi. Kadınları daha sık jinekologlarını ziyaret etmeye yöneltmenin ve onlara bu bilgilerin konunun uzmanları tarafından iletilmesini sağlamanın projenin birincil önceliği olduğunu da belirten Mülazımoğlu,

“Projemiz sosyal yaşama da farklı bir boyut ve önemli bir değer katacaktır”

dedi.

Mülazımoğlu, bu projeye destek veren değerli hocaların geri bildirimleri ve ortak çalışmalarının da sağlayacağı sinerjiyle projeyi çok önemli noktalara getireceklerini de sözlerine ekledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sandoz, çalışanlarına yönelik “Sağlıklı Yaşa” girişimini başlattı

Sandoz, çalışanların sağlıklarını kontrol altına alma ve gelecekteki sağlık sorunlarını önleme fırsatı sunan ilk sağlık ve iyi yaşam girişimini "Sağlıklı...

Kapat