Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Mart 2009, Salı 15:11

Bayer 2008’de Türkiye’deki kararlı büyümesini sürdürdü

2008 yılı rakamlarını açıklayan Bayer Türk CEO’su Dr. Sebastian Guth, başarılı bir yıl geçirdikleri için memnun olduklarını ve çalışan sayılarındaki artışın, uzun vadedeki büyüme fırsatlarını değerlendirme niyetlerinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Bayer’in Türkiye’deki toplam satışlarının % 65’ini HealthCare birimi gerçekleştirirken MaterialScience birimi % 21, CropScience birimi ise % 14 oranında katkı sağladı.

Küresel finansal çöküşün kendilerini yıldırmadığını vurgulayan Sebastian Guth şunları söyledi: “Bayer’in Türkiye’deki satışlarının yaklaşık % 80’ini gerçekleştiren HealthCare ve CropScience birimlerimiz konjonktürel dalgalanmalardan daha az etkilendi. Finansal krize rağmen geleceğe umutla bakıyoruz. Bayer Türkiye’deki 50 yılı aşan geçmişinde pek çok krize şahit oldu ancak hiçbir zaman uzun vadeli hedef ve kararlarımızdan sapmadık. Nitekim, Ümraniye’deki genel merkezimize 2001 krizinden hemen sonra taşındık ve 2000 yılından bu yana Türkiye’de yaptığımız yatırımlar 40 milyon euro’yu aştı. Bugün her üç iş birimimiz; HealthCare, MaterialScience ve CropScience kendi pazarlarında lider konumda ve bir bütün olarak Bayer Türk, Türkiye’nin en büyük 130 şirketi arasında yer alıyor.”

Bayer HealthCare’in satışları pazardan daha hızlı büyüdü

Özellikle satış hacminin yükselmesi sayesinde Bayer HealthCare 2008 yılında kura ve portföye göre düzeltilmiş rakamlar itibarıyla % 14,2 büyüdü. Şirket böylece, IMS verilerine göre, Türkiye ilaç pazarında kutu adedi olarak pazar ikinciliğini korurken, satış cirosu açısından yedinci sıraya yükseldi. Bayer’in Türkiye’deki ilaç satışları 2008 yılında ilgili pazardan iki kat daha hızlı büyüdü ve şirketin Topkapı ilaç fabrikasındaki üretimi, tarihinde ilk kez yıllık 100 milyon kutuyu geçerek rekor kırdı. Bayer, Türkiye ilaç pazarında kutu satışına göre en büyük beş şirket arasındaki tek uluslararası araştırmacı ilaç şirketi konumunda bulunuyor.

Gebze’den 40’a yakın ülkeye ihracat yapıyor

Bayer CropScience’ın satışları kura ve portföye göre düzeltilmiş rakamlar itibarıyla 2008 yılında % 9,6 arttı. Sebastian Guth, bu büyümede, sebze tohumu satışlarının ve ekin koruma alanındaki güçlü markalarının önemli payı olduğunu açıkladı. Bayer CropScience 2008 yılında Gebze’deki fabrikasının uluslararası bir üretim merkezi olarak konumunu da güçlendirdi. Gebze’den ihracat yaptığı ülke sayısı 40’a yaklaşan Bayer, Türkiye kimya sanayindeki en büyük 10 ihracatçı arasındaki yerini korudu.

Bayer MaterialScience için zorlu pazar koşulları mevcut

Bayer’in ileri teknoloji ürünleri birimi Bayer MaterialScience’ın satışları mevcut küresel finansal ve ekonomik krizin kilit müşterilerinin bulunduğu sektörleri etkilemesi nedeniyle kaçınılmaz olarak düştü. Bayer MatreialScience’ın Türkiye’deki kilit müşterilerinin faaliyet gösterdiği otomotiv, beyaz eşya, elektronik ve inşaat gibi sektörlerde ciddi daralma olduğunu beliten Sebastian Guth, Türkiye’nin büyük iç pazarı ve ihracat gücü nedeniyle uzun vadede büyüme stratejilerine inançlarının sürdüğünü belirtti.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Biofarma’da verimliliğin ilacı Elsys oldu

Biofarma İlaç, teknolojiden yararlanarak kaliteli ürünü uygun fiyata sunma yaklaşımının önemli bir adımını, Elsys danışmanlığındaki SAP yatırımıyla attı.

Kapat