Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Aralık 2011, Pazartesi 13:46

Bausch + Lomb 1. yıldönümünü mikronütrisyon sempozyumları ile kutladı

1 Aralık’ta Ankara Hilton Otel’de, 2 Aralık’ta İstanbul Conrad Otel’de düzenlenen ve Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (YBMD) hakkında önemli araştırmaların paylaşıldığı sempozyumlarda, açılış konuşmalarını Bausch + Lomb Türkiye İlaç Bölümü Yöneticisi Şebnem Özbüber ve Bausch + Lomb Türkiye & Ortadoğu Medikal Müdürü Dr. Burkay Adalığ gerçekleştirdi. Özbüber konuşmasında; Bausch + Lomb İlaç Bölümü’nün Türkiye’deki birinci yılını başarıyla tamamladığını, ikinci yıla böyle önemli bilimsel aktivitelerle girmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Gelecek yıllarda ülkemizdeki yatırımlarını, hizmet kalitelerini ve ürün çeşitliliğini arttırarak sürdüreceklerini, tüm çalışma ve organizasyonlarını bu doğrultuda yaptıklarını söyledi. Dr. Adalığ da firmanın tarihçesi, ürünleri ve Türkiye faaliyetleri hakkında bilgiler paylaştı.

Göz hastalıkları alanında önde gelen doktorların detaylı bilgiler paylaştığı İstanbul’daki sempozyumda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda görev yapan ve aynı zamanda Türkiye Oftalmoloji Derneği Retina Birimi Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülipek Müftüoğlu, Ankara’daki sempozyumda Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve Türkiye Oftalmoloji Derneği Yönetim Kurulu’nda görev yapan Prof. Dr. Bora Eldem “Sarı Nokta Hastalığı” olarak da bilinen YBMD hakkında önemli kanıtlar aktardı. YBMD’nin dünyada 20-25 milyon insanı etkileyen önemli bir hastalık olduğunu vurgulayan Müftüoğlu ve Eldem, konuşmalarında hastalığın tedavi edilme süreci kadar önlemeye yönelik koruyucu hekimliğin de önem taşıdığına değindi. AREDS, LAST, LUNA gibi önemli bilimsel çalışmalar hakkında bilgiler veren uzmanlar, mikronütrisyon desteğinin hastalığın ilerlemesinin önlenmesinde büyük önem taşıdığını belirtti.

Basuch + Lomb 1. Yıl - Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (YBMD) Sempozyum

Sempozyumların ortak konuşmacısı YBMD alanında 120’nin üstünde makale, derleme yazısı ve kitap bölümü bulunan, halen Royal Victoria Hospital ve Queen University of Belfast’ta görev yapan dünyanın sayılı retina hastalıkların uzmanlarından Prof. Dr. Usha Chakravarthy oldu. Prof. Dr. Usha Chakravarthy “Kanıta dayalı tıp ışığında mikronutrisyon” üzerine yaptığı konuşmasında; mikronutrisyonun sağlıklı beslenmenin göz ve beden sağlığı için büyük önem taşıdığını söyledi. Lutein ve zeaksantinin oluşturduğu makular pigmentlerin, katarakt ve YBMD gibi göz hastalıkları için koruyucu önem taşıdığını belirten Chakravarthy, başaraştırıcısı olduğu uluslararası mikronütrisyon çalışmaları olan EUREYE ve CARMA hakkında önemli veriler sundu ve 2014 yılında AREDS II çalışmasının sonuçlanmasıyla lutein ve zeaksantin desteğinin öneminin daha net anlaşılacağını belirtti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
DEHB Enstitüsü Türkiye’nin önde gelen çocuk psikiyatristlerini bir araya getirdi

Türkiye'nin önde gelen çocuk psikiyatristleri, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) hastalığının tedavisindeki gelişmeleri 4. DEHB Enstitüsü'nde tartıştı.

Kapat