Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Ağustos 2013, Pazartesi 17:00

Bakanlıktan Türk hekimlere destek

Türkiye’nin, yüz nakilleri ameliyatlarında, Fransa’dan sonra dünya ikincisi olduğu bildirildi.

Son gerçekleştirilen yüz nakli operasyonu ile 5. ameliyata imza atan Türkiye’nin, yüz nakilleri ameliyatlarında, Fransa’dan sonra dünya ikincisi olduğu bildirildi. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, yaptığı açıklamada, yüz nakillerinde Türkiye’nin çok başarılı sonuçlar elde ettiğini ve dünyanın takdirini kazandığını söyledi. Türkiye’nin, Fransa’dan sonra yüz nakillerinde dünyada ikinci sırada bulunduğu bilgisini paylaşan Kapuağası, “En başarılı nakiller de Türkiye’de gözüküyor” dedi.

Kapuağası, yapılan 5 naklin de başarılı olduğunu vurgulayarak, “Nakilleri, uluslararası sempozyumlarda paylaştığımızda da müthiş bir tepki alıyoruz. Türk hekimleri, dünyanın takdirini kazandı” değerlendirmesinde bulundu. Nakillerin birinin Gazi üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, diğerinin Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, diğer üçünün ise Akdeniz Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yapıldığını, genel olarak başarılı sonuçlar elde edildiğini hatırlatan Kapuağası, uygun endikasyonlarda Bakanlığın bu tür nakilleri desteklediğine dikkati çekti. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile Akdeniz Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde gerçekleştirilen her iki ameliyatın da üç boyutlu sıkıntılı olduğunu dile getiren Kapuağası, “Özellikle son nakil, çenedahil yapılan karışık ve çok ciddi bir operasyondu. Elbette, ameliyat sonrasında hemen sonuç alınamıyor. Çünkü, ardı sıra revizyonlar yapılıyor. Uğur Acar, şimdi çok çok sağlıklı. Bu, çok iyi bir örnektir” diye konuştu.

Bakanlıktan Türk hekimlere destek

Ameliyatlardan sonra diğer ülke hekimlerinden olumlu tepkiler alındığını anlatan Kapuağası, “Yurt dışında birçok ülke, bizim hekimlerimizi kendi ülkelerine davet ediyor. Ülkelerindeki nakil ameliyatlarına girmelerini istiyorlar. Biz, Bakanlık olarak hekimlemizi destekliyoruz, arkalarındayız. Başarılarında gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kalem boyutunda kan filtresi

Kalem kadar yeni diyaliz cihazı sayesinde hastalar kanlarını hastane dışında da temizleyebilecekler. Hemopurifier isimli cihaz Aethlon Medical tarafından geliştirilmiş olup hastaları evde...

Kapat