Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Ağustos 2014, Çarşamba 11:34

Bakanlıktan sahte kanser ilacı açıklaması

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, üretimi yapılan sahte kanser ilaçlarının piyasaya sürüldüğü iddialarına ait , “Öncelikle sahte ürünlerin hakikat ürünler ile beraber piyasaya girmesine mani olunmakta, buna mani olunamamışsa İlaç Takip Sistemi üzerinden sahtelik kuşkusu taşıyan ürünlerin hastaya ulaşmaması amacıyla bloke uygulanmaktadır.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, üretimi yapılan sahte kanser ilaçlarının piyasaya sürüldüğü iddialarına ait , “Öncelikle sahte ürünlerin hakikat ürünler ile beraber piyasaya girmesine mani olunmakta, buna mani olunamamışsa İlaç Takip Sistemi üzerinden sahtelik kuşkusu taşıyan ürünlerin hastaya ulaşmaması amacıyla bloke uygulanmaktadır. Sahte ilaç ticaretinin suç teşkil etmesi sebebiyle hususun ivedilikle yargıya intikali sağlanmaktadır” diye belirtti .

YAKLAŞIK 6 BİN ADET İLACA RUHSAT VERİLDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun sual önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı, Türkiye’deki ilaçlarda ikinci kalite seçeneği bulunmadığını, yalnızca kaliteli, emniyetli ve aktif olduğu bilimsel olarak kanıtlanan ilaçların Bakanlıkça ruhsatlandırılmak yoluyla piyasaya arz edildiğini belirtti .

Sağlık Bakanı, 2005 yılından bu yana olağan olan kayıtlara göre 2005-2013 seneleri arasında toplam beş bin 772 adet ilaç ruhsatı verildiğini ortaya koyarak , “2007 yılından bu yana toplam beş bin 256 adet piyasa denetimi yapılmıştır. Bu denetimler akabinda ruhsat verilmekte olan ilaçlardan, Zalvor Deri Kremi ve Clexane 6000 anti-Xa IU/0,6ml Kullanıma Hazır Enjektör adlı ürünler hakkında piyasa kontrolleri sırasında bulk üretim yeri, primer ambalajlama ve serbest bırakma yeri ruhsat ile uyumsuz olduğundan dolayı geri çekme işlemi uygulanmıştır” diye belirtti .

Sağlık Bakanı, piyasa kontrolleri çerçevesinde 2007 senesinde 822, 2008 senesinde 656, 2009 senesinde 777, 2010 senesinde bin 104, 2011 senesinde 799, 2012 senesinde bin 66, 2013 senesinde 2 bin 90 adet ilaç analiz edildiğini belirtti .

-“SAHTE İLAÇ” YANITI-

Üretilen sahte kanser ilaçlarının piyasaya sürüldüğü iddialarına ait soruya da Sağlık Bakanı, memlekette yalnızca kaliteli, emniyetli ve aktif olduğu bilimsel olarak kanıtlanan ilaçların Bakanlıkça ruhsatlandırılmak yoluyla yasal yollardan piyasaya arz edildiğini ortaya koyarak şu şekilde diye belirtti :

“Sahte ilaç hususunda herhangi bir kuşku hâlinde, alakalı kolluk birimleri, ruhsat sahibi firma, İlaç Takip Sistemi (İTS), sahte ilaçların tespit edildiği illerin sıhhat müdürlükleri, sahte ürünün yer aldığı ya da bulunabileceği olası eczaneler, ecza depoları, hastaneler ile irtibata geçilerek konu ile alakalı tetkik yapılmakta ve tedbirler alınmaktadır. Öncelikle sahte ürünlerin hakikat ürünler ile beraber piyasaya girmesine mani olunmakta, buna mani olunamamışsa İlaç Takip Sistemi üzerinden sahtelik kuşkusu taşıyan ürünlerin hastaya ulaşmaması amacıyla bloke uygulanmaktadır. Sahte ilaç ticaretinin suç teşkil etmesi sebebiyle hususun ivedilikle yargıya intikali sağlanmaktadır. Ayrıca somut olaya göre Türk Eczacıları Birliğine ve Sosyal Güvenlik Kurumuna veri (bilgi) verilmektedir.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bristol-Myers Squibb’de yeni atama

Elif  Yılanlıoğlu Arsoy'un Bristol-Myers Squibb ABD Onkoloji İnsan Kaynakları Stratejik İş Ortağı olarak atandığı bildirildi. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan...

Kapat