Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Nisan 2014, Cuma 13:51

Bakanlık MERS virüsü için harekete geçti

Suudi Arabistan’da yaptığı umre ziyaretinden sonra THY uçağı ile Cidde’den İstanbul aktarmalı olarak Kuala Lumpur’a giden Malezyalı bir yolcuda ölümcül MERS virüsü taşıdığı tespit edilmesi üzerine, Sağlık Bakanlığı da harekete geçti.

Sağlık Bakanlığı, Malezya yetkililerinden detaylı bilgi, THY yetkililerinden de yolcunun uçakta iki ön ve iki arka koltukta oturanların kimliklerini istedi.

Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü yetkilileri, şunları söylediler:

“Malezya Sağlık Bakanlığı ile derhal temasa geçtik. Kişinin tam açık kimliğini, uçuş rotasını ve saatlerini istedik. Bu arada THY ile de temasa geçerek 54 yaşındaki bu şahsın uçakta oturduğu koltuğun 2 ön ve 2 arka sırasında oturanların kimliklerini de istedik. Onlardan şayet Türk varsa ve Türkiye’de oturuyorlarsa kontrol için çağıracağız. Bizim için önemli olan bu koltuklardaki yolculardır. Çünkü uçağın havalandırma tesisatından gelen hava içinde bu yolcunun teneffüs ettiği MERS virüsü olabilir. Bu nedenle o yolcuların mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Ancak burada iyi haber olay 29 Mart’ta gerçekleşmiş. Virüs bulaşsaydı bu güne kadar ortaya çıkardı. Ama yine de tüm kontrolleri yapacağız”

5 GÜNDE ÖLDÜ

Malezyalı yolcu, Suudi Arabistan’da umre ziyaretini gerçekleştirmesinin ardından 29 Mart’ta Cidde’den İstanbul aktarmalı olarak Kuala Lumpur’a gitmek için saat 18.00’de THY’nin TK 93 sefer sayılı A330 uçağına bindi. Uçak saat 20.55’de İstanbul Atatürk Havalimanı’na indi. Kuala Lumpur’a buradan aktarma yapacak olan Malezyalı, saat 00.55’te havalanan TK 60 sefer sayılı uçağı beklerken, yaklaşık 4 saat boyunca havalimanında transit salonda kaldı.

MERS VİRÜSÜ

Ödlürücü SARS hastalığının bir türevi olduğu saptanan ve Ortadoğu ülkelerinde ortaya çıkan MERS virüsü, “Middle-East Respiratory Syndrome Coronavirus” ya da Orta Doğu Solunum Yolu Sendromu olarak adlandırılıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktorlara yeni muayenehane açma izin verilmeyecek

Sağlık Bakanlığı, "Tam Gün Yasası"nın tıp fakültelerindeki öğretim üyelerinin muayenehanelerinin 18 Nisan'a kadar kapatılmasını'' öngören hükümlerin yürürlüğünün durdurulmasının ardından yeni...

Kapat