Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Şubat 2014, Çarşamba 11:46

Bakanlık 250’den az anjiyo yapan merkezleri kapatacak

Sağlık Bakanlığı, hazırladığı taslak ile 250’den az anjiyo yapan merkezleri kapatacak. Bakanlığın merkezlere getirdiği 250 anjiyo sınırı ise akıllara “Bu rakamı yakalamak için gereksiz anjiyo yapımı artmaz mı” sorusunu getirdi.

Bakanlık yetkilileri dünyada, 250’nin altında anjiyo yapan yerlerin yeterli liyakata sahip olmadığı görüşünün hakim olduğunu belirterek şunları söyledi: “Avrupa ülkelerinde de durum böyle. Biz de taslağı hazırlarken bu rakamı uygun gördük.

Ancak bunun suistimal edilebileceği düşüncesinden yola çıkarak, örnekleme yöntemi ile hasta belirlemeye karar verdik. Bakanlık olarak rutin denetimlerimizi 6 ayda bir yapıyoruz. Yeni uygulama ile örneğin, bir merkezde 100 hastaya anjiyo tarihi veriliyor. Biz sistemden rastgele hasta seçerek bu kişilerin kontrolünün bir de bakanlık yetkililerince yapılmasını sağlayacağız. ”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bir ilaç daha piyasada yok

Gebelikte bebeği ile arasında kan uyuşmazlığı olan annelerin doğumdan sonra 72 saat içinde yaptırmaları gereken “kan uyuşmazlığı iğnesi” bulunamayan ilaçlar...

Kapat