Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Haziran 2013, Çarşamba 10:48

Avrupa’da kalp hastalığından ölümler düşüş gösteriyor

Bilimadamlarına göre; Avrupa’da kalp hastalığından ölümlerin sayısında son yıllarda önemli ölçüde bir düşüş var. Buna kolesterol düşürücü ilaçların ve insanların sigarayı bırakmak için ikna olmalarının büyük bir etkisi olduğunu belirtiyorlar.

İngiltere’de yapılan çalışma, çoğu ülkede obezite ve diyabetin yükselmesine rağmen, her yaştan kadın ve erkekte ölümlerin istikrarlı şekilde azaldığını gösteriyor

European Heart Journal’ın yaptığı araştırmaya göre, 1980’li yılların başından itibaren kardiyovasküler hastalıklardan ölüm oranlarının Avrupa Birliği ülkelerinde yarı yarıya düşüş gösterdiği belirtiliyor.

Ancak kalp hastalığının, ölümcül kalp krizi ve felçlere yol açtığı ve Avrupa Bölgesinde ölümlerin önde gelen nedeni olduğu da ifade ediliyor.

Oxford Üniversitesi’nden Nick Townsend, bu çalışmanın çoğu ülke için iyi bir haber olduğunu ve 30 yıl içinde ölüm oranlarının önemli ölçüde aşağı indiğini ifade ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, kalp-damar hastalıkları dünyada her yıl yaklaşık 17 milyon insanın ölümüne neden oluyor.

Makalenin tamamını okumak için http://j.mp/10TQqT1


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Amerikan Gastroentroloji Derneği Tanı ve Tedavi Kılavuzu Güncellendi

AstraZeneca Gastroenteroloji Ekibi tarafından düzenlenen ve Amerikan Gastroentroloji Derneği’nin geçtiğimiz ay yayınladığı Reflü Tanı ve Tedavi Kılavuzu güncellemelerini ele alan...

Kapat