Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Eylül 2012, Salı 14:35

Avrupa Solunum Derneği Kongresi’ne 500’ün üzerinde Türk hekim katılıyor

Ülkemizin solunum konusunda çalışan 540 hekimi 1-5 Eylül 2012 tarihlerinde Viyana Reed Messe’de yapılan Avrupa Solunum Derneği yıllık kongresine katılıyor. Avrupa’da 10 bin üyesi olan, dünyanın 100 ülkesini temsil eden bilim adamlarının katkıda bulunduğu Avrupa Solunum Derneği kongrelerini 12 yıldır sürdürüyor. Giderek gelişen bu kongreler geçtiğimiz yıl 17 bin hekimin katılımı ile solunum alanında dünyanın en büyük bilimsel etkinliği oldu.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ülkemizden solunum konusunun değişik alanlarında çalışan 500’ü aşkın hekimimiz kongreye katılacak, yeni gelişmeleri izleyecek ve sunuları ile katkıda bulunacaklar. Türk hekimlerinin sunacağı 180 bildiri kongrede tartışılacak. Kongre oturumlarından sekizi Türk bilim adamları tarafından yönetilecek.

Akciğer Kanserleri, Cerrahisi, Uyku Hastalıkları, Astım, KOAH, Çocuk Göğüs Hastalıkları, Yeni Tanısal Yöntemler, Hücre Araştırmaları, Akciğer Nakli konularının tartışılacağı kongrede Türk bilim adamları eğitim ve bilimi geliştirmek için çalışan heyetlerde de yer alacaklar.

Viyana Başkonsolosumuz 4 Eylül 2012 tarihinde saat 12:30’da kongre merkezinde Türk Toraks Derneği için ayrılmış stantta kongreye katılan Türk bilim adamları ile buluşarak desteklerini sunacak.

Türk Toraks Derneği Dış İlişkiler Sorumlusu ve Avrupa Solunum Derneği Türkiye Ulusal Delegesi, Kocaeli Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Füsun Yıldız;

“Bu kongreler bizim için bilimin şenliğidir. Yeni öğrendiklerimizle heyecanlanır, hastalarımıza bu olanakları sunabileceğimiz için sevinç duyarız. Çalışmalarımızı uluslararası bilim cemiyetine sunmaktan gururlanırız. Ancak bu yıl bu çabamızın Dışişleri Temsilcimiz tarafından takdir edilerek desteklenmesi gururumuzu katladı.”

dedi.

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Sedat Altın;

“Türk Toraks Derneği ülkemizde solunum alanında araştırma, eğitim ve savunuculuk konularında hizmet veriyor. Avrupa Solunum Derneği Kongresi bu etkinliklerin hepsini kapsıyor. Ülkemizin adını Viyana’da duyurmaktan çok gururluyuz ve yakın bir gelecekte bu kongreye İstanbul’da ev sahipliği yapmayı diliyoruz.”

dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Fabry’de erken tanı yaşam kalitesini artırıyor

Genzyme'ın düzenlediği ve dünyadan 200'ü aşkın hekimin katıldığı Fabry toplantısında, nadir hastalıklar kategorisine giren hastalığın ve tedavi yöntemleri tartışıldı.

Kapat