Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Temmuz 2013, Perşembe 00:46

Avrupa hasta haklarında sınıfta kaldı

Yapılan araştırmaya göre Almanlar hasta haklarında sınıfta kaldı. Ülkedeki sağlık sigortaları hastanın hakkı olan hizmetleri vermeye çoğu kez yanaşmıyor.

Almanya Bağımsız Hasta Danışmanlığı’nın (UPD) yaptığı araştırmaya göre ülkedeki sağlık sigortaları hastanın hakkı olan hizmetleri vermeye çoğu kez yanaşmıyor. 75 bin hastanın hastalık görüşmesini inceleyen UPD, 4 bin 900 danışmada sağlık sigortaları, doktor veya hastanelerin sigortalılara hakları olan hizmetleri sunmadığını düşünüyor.Sadece hastalık parasıyla ilgili 4 bin 800 şikâyet kaydeden UPD, sigortaların müşterilere ayrıntılı bilgi vermediğini,ödemeyi haksız yere reddettiği veya sigortalıların doktordan hasta raporu almasına rağmen hastaların işbaşı yapmaları için baskı yapıldığını kaydetmiş.

Bu tür olaylarla ilgi henüz istatistikler olmadığını söyleyen UPDGenel Müdürü Sebastian Schmidt-Kaehler, psikolojik hastaların da sigortalar tarafından baskıya maruz kaldığını ekledi. Federal Hasta Sorumlusu Wolfgang Zoller (CSU) bu tavrı insani bulmayarak eleştirdi ve daha sert kanuni yaptırımlardan bahsetmekten de kaçınmadı.

Uzmanlar 7 bin 300 danışmada, danışmanların hastalara yetersiz veya yanlış bilgi verdiğini tahmin ediyor. Ödemelerin yazılı halde belgeleştirilmesinin bile hastaların haklarını alacağını garanti etmediğini belirten Schmidt-Kaehler çoğu sigortalıların da diş doktorlarındaki yüksek hesaplardan ve yoğun ilgi gören psikoterapi için yer bulamadıklarından yakındığını söyledi.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hava kirliliği kalbi durdurabilir

Kapsamlı bir uluslararası çalışmaya göre, hava kirliliği kalpleri zayıf olan insanlara zarar veriyor ve hatta onları öldürebiliyor. Uzmanlar, bu sebeple ölenlerin...

Kapat