Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Aralık 2013, Cuma 11:48

Atanamayan uzman hekimler üniversitede görev yapabilecek

Tam gün yasası olarak bilinen torba kanunun 20 maddesi kabul edildi. Uzmanlık eğitimi aldığı halde atanamayan hekimlerin mağduriyetleri giderildi.

Kamuoyunda ‘Tam gün’ olarak bilinen düzenlemeyle ilgili torba kanun tasarısının birinci bölümünde yer alan 20 madde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kanunun 15. maddesinde dört partinin milletvekilleri tarafından ortak verilen bir önergeyle uzmanlık eğitimini tamamladığı halde atanamayan hekimlerin maddi mağduriyetleri giderildi.

Bugün’de yer alan habere göre; uzmanlık eğitimlerini tamamlayan hekimlere atanıncaya kadar araştırma görevlisi olarak görev yapma imkanı getirildi. Bu hekimler Sağlık Bakanlığı’na uzman olduklarının bildirildiği tarihten sonraki ilk Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kurası’na kadar kurumları ile ilişkileri kesilmeksizin araştırma görevlisi olarak görev yapmaya devam edecek.

20 bin uzman hekim açığı var

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’nin  uzman hekim açığını özellikle bütün parlamentonun iyi bilmesi gerektiğini ifade etti. Müezzinoğlu “20 bin uzman açığı olan ülkeyiz. Bundan 5 yıl öncesine kadar da ne yazık ki bu ülke ‘Türkiye’de hekim fazlası var’ diye bir kamuoyu oluşturmasının baskısı altında kaldı. İlk defa 5 yıldır fakültelerimize 2 bin 500’den fazla kontenjan alınmaya başlandı” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
AbbVie’nin HUMIRA ilacı ülseratif kolite de tedavi sunuyor

AbbVie’nin biyolojik ilacı HUMIRA® (adalimumab) endikasyonları arasına Ülseratif Kolit Hastalığı’nı da ekledi. AbbVie’nin anti-TNF grubu biyolojik ilacı  HUMIRA (adalimumab) eklenen yedinci...

Kapat