Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Ağustos 2012, Cuma 19:04

AstraZeneca ve IMS Health, Avrupa’da “gerçek yaşam verisi” çalışmalarında işbirliği yapacak

AstraZeneca, sağlık sektörünün önde gelen bilgi, hizmet ve teknoloji sağlayıcısı IMS Health ile Avrupa genelinde gözlemsel ve retrospektif çalışmalara dayalı olarak gerçek yaşam verilerinin kullanımını geliştirmek üzere üç yıllık bir işbirliği sözleşmesi imzaladığını duyurdu.

AstraZeneca ve IMS Health arasındaki bu işbirliği; Avrupa genelinde İspanya, Birleşik Krallık ve İskandinavya’daki 3 Gerçek Yaşam Verisi (RWE) Mükemmeliyet Merkeziyle birlikte etkin ve maliyet etkin sağlık hizmetlerinin sağlanması için gereken bakış açısını kazandırmayı hedefliyor. Bu işbirliği, AstraZeneca ilaçlarının gerçek yaşam ortamındaki optimize edilmiş performansı hakkında geri ödeme kurumlarının sorularını cevaplandıracak.

IMS Health ile yapılan ortaklık özellikle, AstraZeneca’ya aralarında klinik sonuçların, mali verilerin ve tedavi modeli verilerinin de bulunduğu halen mevcut olan ve anonim hale getirilmiş elektronik sağlık kayıtlarına erişim imkânı verecek. Ayrıca şirketler, birlikte, çeşitli kaynaklardan alınan araştırma verilerini ve tıbbi verileri birleştirerek hastalıkların önlenmesi ve tedavisi alanında tıbbi sonuçların daha kapsamlı şekilde görüntülenmesini sağlayacak özelleştirilmiş bir araştırma ve veri analizi platformu geliştirecek. Bu veriler AstraZeneca’nın klinik çalışma programlarının tasarımına katkıda bulunacak. Böylece, hem AstraZeneca ilaçlarının etkisinin takip edilmesi, hem de bu ilaçların gerçek yaşamdaki performanslarının maksimum düzeye çıkarılması imkânı yaratılmış olacak.

AstraZeneca ve IMS Health, Avrupa'da 'gerçek yaşam verisi' çalışmalarında işbirliği yapacak

Sağlık bütçeleri üzerindeki yükü en aza indirgemek için çalışılacak

Konu ile ilgili bilgi veren AstraZeneca Araştırma ve Geliştirme Başkanı Martin Mackay,

“IMS ile işbirliğimiz, kontrollü klinik çalışmalarda gördüklerimizin ötesinde ilaçlarımızın gerçek yaşamdaki etkisini anlama konusundaki kararlılığımız açısından önemli bir aşama. Bu bakış açısı bize ve sağlık sektöründe karar alan otoritelere hastalıkların tedavisini iyileştirmek için yardımcı olacak, bireylerin ve sağlık bütçelerinin üzerindeki yükü en aza indirgemek için ilaçların etkin kullanımını sağlayacak.”

dedi.

Giderek azalan kaynakların daha etkin bir şekilde tahsis edilmesine yardımcı olacak olan bu işbirliği, sağlık sektöründeki otoriteler için, yeni ve mevcut ilaçların sağlık teknolojilerinin maliyet ve etkinliğinin incelenmesi konusunda fırsat yaratacak. Kontrollü klinik çalışmaların aksine gerçek yaşam verisi çalışmalarında elektronik tıbbi kayıtlar, taleplere ilişkin bilgiler, hasta kayıtları ve hasta anketleri gibi gözlemsel veriler kullanılıyor. Gerçek yaşam analizleri, sağlık hizmetleri ile ilgili verilerin değerlendirilmesinde, tedavinin hastanede kalınan süre, hastaneye yeniden yatış, genel sağlık durumu ve toplam bakım maliyeti gibi ölçülebilir sonuçlar üzerindeki etkisini ortaya koyuyor.

AstraZeneca tarafından yapılan bu duyurudaki işbirliği, AstraZeneca’nın WellPoint’in sağlık sonuçlarını araştırmadan sorumlu ABD’deki bağlı şirketi HealthCore ile mevcut “gerçek yaşam” verileri ve araştırmaları konusundaki ortaklığına da katkıda bulunacak. 2012’de Asya’da potansiyel ortaklıklar da dâhil olmak üzere işbirliğinin kapsamının daha da genişletilmesi planlanıyor.

AstraZeneca tarafından yayımlanan duyuruda, firmanın mükemmeliyet merkezleri ve IMS ortaklığı da dâhil olmak üzere Avrupa’daki Gerçek Yaşam Verileri Çalışma Kapasitesi’nin Avrupa’daki Pazarlama Şirketlerinin ve Marka Ekiplerinin yanı sıra Ar-Ge bölümünün de kullanımına açık olacağı belirtiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul’da gerçekleştirilecek WCE 2012’de, 3 boyutlu canlı ameliyat yayını yapılacak

4-8 Eylül'de İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan 30. Dünya Endoüroloji Kongresi, WCE 2012, ilkleriyle tıp literatürüne girecek.

Kapat