Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Ağustos 2014, Çarşamba 10:42

“Aspirin kanser riskini azaltabilir”

İngiliz Guardian Gazetesi’nde yer alan habere göre; “Bilim insanları, aspirinin kanser riskini azaltabileceğini söylüyor”.

Gazete İngiltere’de yapılan bir araştırmanın sonuçların duyuruyor. Londra’daki Queen Mary Üniversitesi’nden bilim insanları aspirin kullanımının kanseri ne kadar önleyebileceğini araştırmış.

Araştırma sonucunda, İngiltere’de 50-64 yaş arasındaki kişilerin 10 yıl boyunca her gün aspirin içmeleri halinde, 20 yıldan fazla sürede 130 binden fazla kişinin ölümün önlenebileceği sonucu çıkmış. Bilim insanları, aspirinin olumlu etkilerinin kullanımına son verilmesinin ardından da uzun süre devam ettiğini söylüyor.

Times da haberi ilk sayfasından, “Her gün aspirin içmenin faydaları risklerinden fazla” başlığıyla vermiş.

Ancak gazete haberinde, orta yaşta her gün aspirin içmenin iç kanama ve felç riskini artırdığını da hatırlatmış.

Times’ın aktardığı bilim insanlarının hesaplarına göre, 50-64 yaş arasındakilerin 10 yıl boyunca her gün aspirin içmeleri halinde, İngiltere’de yılda 7 binden fazla kişi kanserden ve kalp krizinden korunacak. İç kanama ya da felç nedeniyle öleceklerin sayısı ise yılda 900’de kalacak.

Detay için

http://www.theguardian.com/science/2014/aug/06/aspirin-could-dramtically-cut-cancer-risk-say-scientists-biggest-study-yet

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bir beyin tümörü protein eksikliğinden olabilir

Beyin tümörlerinin erkeklerde daha fazla rastlanmasının nedeni bir proteinin farklı şekilde faaliyet göstermesi olabilir. Amerikalı bilim adamları, en şiddetli tümörler...

Kapat