Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Temmuz 2014, Cuma 11:09

Aspirin, kalp hastalarında kavrama yeteneğini koruyor

İsveçli bilim insanları, her gün alınacak bir aspirinin, kardiyovasküler hastalık riski yüksek olan yaşlı kadınların kavrama yeteneğinde değişim yaşanma olasılığını azalttığını açıkladı. 

“BMJ Open” dergisinde yayınlanan araştırma raporunda, yaşları 70 ile 92 arasında değişen risk grubundaki yaklaşık 500 kadının durumlarının 5 yıl boyunca incelendiği, araştırmanın başında ve sonunda gerçekleştirilen 2 testle, kadınların zihin kapasitelerinin ölçüldüğü belirtildi. 

İsviç’te yapılan bir araştırmanın test sonuçları üzerine değerlendirmelerde bulunan Dr. Silke Kern, bu süre boyunca aspirin kullanan kadınların, kullanmayanlara oranla zihin kapasitelerinin daha iyi çıktığını saptadıklarını söyledi. 

Kalp hastalığı yüksek kadınları her gün aspirinle tedavi etmenin kolay olmadığına değinen Kern, kadınların entelektüel seviyesine göre çevreye uyumunu ölçen mini zihinsel durum testine (MMSE) tabi tutulduğunu kaydetti. 

Kern, testte kadınlara zaman ve mekan temalı sorular sorulduğunu, bunun dışında iç içe geçmiş iki beşgenin çizilmesi gibi konuları içeren görsel ve konumsal bir testin daha yapıldığını belirtti. 

Test sonuçlarına göre, aspirinin, kalp krizi veya inme riski yüksek olan kadınlarda kavrama  yeteneğinde değişim yaşanma olasılığını düşürdüğünü ifade eden Kern, bunama oranlarının da bir nöropsikiyatrist tarafından kontrol edilmesine rağmen herhangi bir değişim yaşanmadığını bildirdi. 

Dr. Kern, aspirinin ülser ya da ciddi kanamalara yol açabildiğini gördüklerini belirterek, ”Aspirini günlük olarak uzun süre kullanmanın risklerini bilmiyoruz. Daha fazla test yapmamız lazım. Aynı kadın denekleri 5 yıl sonra yeniden takip edeceğiz” diye konuştu. 

İngiltere’deki Alzheimer Araştırmaları Merkezi çalışanı Dr. Simon Ridley ise testin kardiyovasküler hastalıklarda kavrama yeteneğinin önemini gösterdiğini, yine de bunama görülen hastaların kendilerini tedavi etmek için aspirin kullanmaktan kaçınmaları gerektiğini vurguladı.


SİZ DE YORUM YAPIN