Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Nisan 2009, Pazartesi 19:01

ARİSTO programı altıncı yılında

Sanofi-aventis’in araştırıcı destekleme projelerinden biri olan ARİSTO programı altıncı yılına girdi. Araştırıcı hekimlerin kendi projelerinde; ARaştırma ve İSTatistikle ilgili çeşitli gereksinimlerinin karşılanması amacıyla yola çıkan ARİSTO, 2009 yılı başından bu yana 42 araştırma projesine destek verdi.  Bu yıl en çok talep edilen ARİSTO hizmetleri Türkçeden İngilizceye makale çevirileri, makalelerin dil ve sunum açısından gözden geçirilmesi iken, bu hizmetlere ilişkin en çok talep iç hastalıkları ve psikiyatri uzmanlarından geldi.

ARİSTO, 2005 ile 2008 yıllarında ise 1012 hekime 1535 makale yazımı, revizyonu, sunumu, istatistiksel analiz ve çeviri konularında hizmet verdi. Proje kapsamında geçen yıl 35 şehirden, 33 ayrı branştan, 363 hekime 498 hizmet verildi. Diğer bir deyişle, her iş günü ARİSTO projesinden iki hekim faydalandı. Verilen hizmetlerin yüzde 30’u bilimsel ve sunum açısından makale revizyonu, yüzde 20’si istatistik analiz, yüzde 10’u makale yazımı, geri kalanı ise diğer bilimsel yazım ve danışmanlık hizmetlerini kapsıyor. 

Tamamen hekimlerin kişisel araştırmalarını desteklemek ve Türkiye’de bilim ortamının gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirilen ARİSTO programı, kapsamı ve etik anlayışıyla sektörde de ilk ve tek olma özelliğini koruyor. ARİSTO hizmetinden sanofi-aventis ilaçları ve/veya sanofi-aventis ilaçları ile aynı farmakolojik grupta yer alan ilaçlar kullanılarak yapılan araştırmalarda etik anlayış nedeniyle yararlanılamıyor.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Frik İlaç’ta atama

Şirketin Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı'na getirilen Rüçhan Türkoğlu 1 Nisan itibariyle görevine başladı.

Kapat