Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

31 Temmuz 2013, Çarşamba 15:24

Arı ölümlerinin nedenleri araştırılıyor

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Arıcılık Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi (AGAM) Müdür Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Çakmak, gazetecilere yaptığı açıklamada, arı ölümlerinin, son yıllarda Türkiye’de ve özellikle ABD’de rekor seviyede görüldüğünü bildirdi.

Bu durumu araştırmak üzere ABD’nin Ulusal Bilim Vakfı (NSF) ile iş birliği yaptıklarını belirten Çakmak, bu ülkenin bazı üniversitelerinden uzmanların oluşturduğu araştırma ekibinin katılımıyla Bursa’da gerçekleştirdikleri çalışmalarda önemli sonuçlara ulaştıklarını söyledi.

Arı ölümlerinin, kültür bitkilerinin tozlaşmasına olumsuz yansıdığını vurgulayan Çakmak, bu yüzden dünyada badem üretiminde ilk sıralarda gelen ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bir arı kolonisinin tozlaşması için aylık kiranın 50 dolardan 250 dolara yükseldiği bilgisini verdi.

Çakmak, Türkiye’de özellikle Trakya’da böyle bir sorun yaşandığına işaret ederek, araştırmayı bu anlamda çok önemsediklerini ifade etti.

Araştırma grubunun, arı ölümlerinde en önemli etkenlerden biri olarak düşünülen tarım ilaçlarının arılar üzerindeki direkt veya dolaylı etkileri hakkında çalıştığını dile getiren Çakmak, ”Araştırmada gördük ki tarım ilacının dozuna göre arıların bazıları ilaçlardan sonra hemen ölüyor, bazıları da kovana dönmüyor ve bazılarının ise çiçek tercihleri olumsuz etkileniyor. Çünkü bu ilacı alan arılar, yön duygularını kaybediyor veya motor koordinasyonu engelleniyor” dedi.

Araştırmanın sonucunu bilimsel yayına dönüştüreceklerini kaydeden Çakmak, ayrıca bu çalışmaları hem bilim çevreleri hem de arı ölümlerine çareler arayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileriyle paylaşacaklarını belirtti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Hekimler mesai dışında serbest çalışabilecek”

Türk Tabipleri Birliği, ‘Tam Gün’de Son Durum ve Döner Sermaye Ödemeleri hakkında bir açıklama yayımlandı. Açıklamada ‘tam gün’ yasasının Anayasa...

Kapat