Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Nisan 2009, Perşembe 13:55

“Annenize ve kemiklerinize iyi bakın”

Osteoporoz Hasta Derneği’nin (OHD) Türkiye genelinde başlattığı “Kemikleriniz İçin Hemen Şimdi” projesi etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. Proje kapsamında her yaş grubundan bireyin osteoporoz hastalığına karşı bilinçlendirilmesi ve olası risk faktörlerini ortadan kaldırmak için yapılması gerekenler hakkında eğitimler veriliyor.

Yoğun bir halk katılımıyla gerçekleşen eğitimlerde Osteoporoz Hasta Derneği Başkanı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Ülkü Akarırmak oturum başkanlığı yapıyor.
 
Eğitim sunumlarında osteoporoz hastalığının ne olduğu, hastalığın risk faktörlerini azaltmak için nasıl bir beslenme, egzersiz programı izlenmesi gerektiği uygulamalı bir şekilde katılımcılara anlatılıyor. OHD başkanı Prof. Dr. Ülkü Akarırmak osteoporoz hastalığının ölüm oranlarında ciddi bir payı olduğunun ve kalp krizinden sonra en çok ölüm oranı gösteren hastalık olduğunun altını çiziyor.
 
Kemik sağlığı ve kemik gelişimi anne karnında başlayan bir süreçtir. Özellikle annelerin ileri yaşlarda da kemik sağlıklarını koruyabilmeleri için yürüyüş gibi basit egzersizler yapmaları, düzenli beslenmeleri risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 
OHD İkinci Başkanı Çapa Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Nurten Eskiyurt “Osteoporoz korunulabilinen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu nedenle her yaş döneminde osteoporoza karşı yapılması gerekenler vardır” bilgisini paylaşıyor.
 
Toplantı sonrasında katılımcılara ücretsiz kemik yoğunluğu, kalsiyum ve D vitamini ölçümleri hediye edilerek osteoporoza karşı önlem almaları sağlanıyor.

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde yeni bir çağ başlıyor

Acarbose Cardiovascular Evaluation (ACE-Akarboz Kardiyovasküler Değerlendirmesi) Çalışması KVH ve prediyabet gelişimi gösteren hastalarda akarbozun etkilerini araştırıyor. Çalışmalarına 2007'de başlanılan ACE,...

Kapat