Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Şubat 2014, Salı 10:48

Anne sütünden kanser ilacı üretildi

Sibirya’da habis tümörlerin tedavisi ve önlenmesi için eşsiz bir ilaç üretildi. Rusya Bilemler Akademisi nezdindeki kimyasal biyoloji ve temel tıp enstitüsünden uzmanlar bu ilacı ana sütü bileşenleri temelinde hazırladı. Klinik öncesi deneyler, yeni aracın kanserle mücadelede yüksek aktifliğini sergiledi.

Dünyaya yeni gelen bebeklerin sağlığı için anne sütünün faydalı olmasından kimse şüphelenmiyor. Ama bu, ilacın biricik artısı değil. Sibirya bilimadamları bunu ıspıtlamış oldu. İlk görünüşte basit olan ilaç, kanser gibi çok ağır hastalığın üstesinden gelebilecek. Anne sütü, çocuğun beslenmesini sağlamaktan başka, annenin sağlığını koruyan peptidler de içinde, çok sayıda biyolojik aktif bileşenleriden oluşuyor. Bunu, “Rusya’nın sesi”ne demeç veren Rusya Bilimler Akademisi nezdindeki kimyasal biyoloji ve temel tıp enstitüsü bilimsel çalışanı Yelena Kuligina söyledi.

Ana sütünü verme sürecinin sona ermesinden sonra meme bezinin involüsyonu başlıyor. Bu sürecin anne sağlığı için zararsı olması için, süt üreten hücrelerin bir kısmını, organizmaya zarar vermeden dışarı çıkarmak gerekiyor. Bunun sayesinde gerçekleştirilen mekanizma apoptoz adını taşımakta. Bu, organizmanın gereksiz hücrelerden serbest olmakla ilgili süreci başlattığı programla öngörülen hücrelerin yokedilmesi. İlacın etkisi, organizmanın gereksiz saydığı hücrelerin programlanan yokolma yeteneğine dayanıyor.

Elbette ki, habis tümörlerden kurtulmak için bebekler gibi anne sütü içmeyi kimse teklif etmiyor. Sütün başlıca proteinlerinden biri kappa kazein temelinde kanser hücrelerini yoketme yeteneğinde olan ilaç üretildi. Yelena Kuligina anlatmaya devam ediyor.

Bu, organizma kaynakları ile sıvılarından çıkarılan, sonra, sınırsız miktarda üretilmesi için suni şekle sokulan bir maddenin kullanıldığı standart bir durumdur.

İlaç, hayvanlar üzerinde başarıyla test edildi. Bu amaçla Sibirya bilimadamları, gerek normal fareleri, gerekse özel olarak üretilen fareleri kullandı. Bunlar, insan habis tümörünü reddeden bağışıklık sistemi olmayan snead denen fareler. Normal farelerde habis tümörler olmuyor, kemirgenler yalnız farelere has kanser şekillerine tutulur. İnsana özgü şeylerin farelere aşılması olası değil. Uzmanların sözlerine göre, testten geçirilen ilaç iki tür kemirgende de etkiliğini sergiledi. Habis tümör hücrelerinin büyümesini frenlemeye muvaffak olundu. Şimdi ise iş, klinik deneylere bağlı. Kimyasal biyoloji enstitüsünde, deneylerin geliştirilmesi sayesinde kanser hastalarının birçok tür kanser hastalıklarından kurtulabileceklerinden ve habis tümörlere karşı güvenilir önleme aracı olabileceğinden emindirler. Bundan başka, ilaç son derece zararsız ve bugün mevcut kimya tedavisinin sararsız karşılığını oluşturabilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bilinçaltının gizemli kodları gün yüzüne çıkarılacak

Çevremizde gördüklerimizin ancak yüzde 10’unun bilinç dünyamızda yer edindiğini biliyor muydunuz? Bilimadamları Barcelona’da yer alan beyin araştırmaları laboratuvarında yüzde 10’luk...

Kapat