Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

25 Nisan 2012, Çarşamba 16:36

Amgen, Mustafa Nevzat’ı 700 milyon dolara satın aldı

Dünyanın bağımsız en büyük biyoteknoloji firması Amgen, Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş. ile firmanın %95,6’sını satın almak üzere anlaştığını duyurdu. Ödemenin tamamının nakit olarak gerçekleşeceği anlaşma ile Mustafa Nevzat’ın değeri 700 milyon doları buldu.

Mustafa Nevzat’ın satılma süreci ilk olarak geçtiğimiz yılın Eylül ayındaki (05.09.2011) bir haberle ortaya çıkmıştı. Wall Street Journal’da (WSJ) yayımlanan haberde ABD’li Lilly’nin Mustafa Nevzat ile ilgilendiği belirtiliyor ve firmanın Mustafa Nevzat’ın çoğunluk hissesini almayı hedeflediği ifade ediliyordu.

Sekiz firma talip oldu

Reuters tarafından geçtiğimiz ay (15.03.2012) yayımlanan haberde ise Lilly’nin artık Mustafa Nevzat ile ilgilenen firmalar arasında yer almadığı; bununla birlikte, ikinci aşamasına gelinen satış sürecinde GlaxoSmithKline, Pfizer, Fresenius, Merck, Abbott, Amgen ve Mylan‘ın Mustafa Nevzat ile ilgilenen firmalar arasına katıldığı dile getiriliyordu. Reuters, iki farklı kaynağa dayandırdığı haberinde, yeterince cazip bir teklif ortaya çıkması durumunda Mustafa Nevzat’ın azınlık hissesi satışı gerçekleştirmeyi tercih etmeyi istediği, fakat ilgilenen batılı firmaların tüm kontrolü ellerinde bulundurma seçeneğine sıcak baktıklarını ifade ediyordu.

Amgen tarafından yapılan basın duyurusu, Reuters ve WSJ’in haberlerini doğrulayarak, firmanın Mustafa Nevzat‘ın çoğunluk hissesini elde ettiğini gösteriyor. Yine, Mustafa Nevzat’ın ulaştığı değer de daha önce tahmin edilen 500-800 milyon dolar aralığında yer alıyor.

“Türkiye ve çevresindeki bölgelerde iş hacmimizi büyütmeyi planlıyoruz.”

Amgen’in duyurusunda, 90 yıllık bir geçmişe sahip olan Mustafa Nevzat’ın Türkiye’de hastane farmasötiği ve enjekte edilebilir ürünler alanlarında lider olduğu ifade edilirken, firmanın başarılı ve büyüyen ihracat hacmine dikkat çekildi. Mustafa Nevzat’ın son beş yılda, Türk Lirası bazında, iki haneli yıllık büyüme oranları yakaladığına işaret edilen duyuruda, firmanın geçen yıl yaklaşık 200 milyon dolar gelir elde ettiğinin altı çizildi.

Mustafa Nevzat’ın Genel Müdürü ve CEO’su Levent Selamoğlu, Amgen’in duyurusunda yaptığı açıklamada,

“Mustafa Nevzat ve Amgen’in bu birlikteliği Türkiye’de özel yeteneklere sahip, bölgesel ve diğer cazip pazarlarda genişleme vizyonunu olan bir inovasyon lideri yaratıyor. Amgen’in odaklanmışlığı ve sahip olduğu kaynaklar, Türkiye’de yapılacak devam niteliğindeki yatırımları garanti altına alacaktır.”

dedi.

Amgen'in Başkanı ve CEO'su Robert A. Bradway

Amgen’in Başkanı ve CEO’su Robert A. Bradway ise, duyuruda,

“Amgen olarak inovatif tedavilerimizi temel pazarlardaki hastalar için ulaşılabilir kılmak en temel hedefimiz. Mustafa Nevzat’ın personeli ve yönetim takımı ile Türkiye ve çevresindeki bölgelerde iş hacmimizi yüksek kaliteli ve inovatif tedavilerle büyütmeyi planlıyoruz.”

ifadelerini kullandı.

Dünyanın en büyük biyolojik ilaç geliştiricilerinden Amgen 2010’dan beridir Türkiye’de bulunuyor. Amgen’in şu an ülkemiz pazarında iki ürünü bulunuyor.

* Haberde kullanılan fotoğraflar Amgen’in resmi Flickr sayfasından alınmıştır.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek naklinde “Transvajinal Yöntemle Böbrek Alımı” dönemi

İspanya'da 65 kadın verici üzerinde başarıyla uygulanan "Transvajinal Yöntemle Böbrek Vericisi Operasyonu"nun Medical Park Göztepe'de de uygulanması planlanıyor.

Kapat