Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Ekim 2013, Çarşamba 09:38

Amgen, filgrastim ürün grubu haklarını Roche’dan satın alıyor

1 Ocak 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yaklaşık 100 pazarda filgrastim ve pegfilgrastim ilaçlarının haklarını satın almak için F. Hoffmann-Laroche (“Roche”) ile nihaibir anlaşma içine girdiğini duyurdu. Amgen bu ürün grubunun haklarını devralmasını sağlayacak satın almayı ilan edilmeyen bir meblağ ile finanse edecek.

Roche,Doğu Avrupa, Latin Amerika, Asya, Orta Doğu ve Afrika’daki filgrastim ve pegfilgrastim haklarınıKirin-Amgen’den (Amgen ve Japonyalı Kyowa Hakko Kirin CoLtd. arasında kurulan bir ortak girişim) almış olduğu lisans kapsamında 1989 yılından beri elinde bulundurmaktaydı. Bu ürün grubu, 2012 yılında bahsi geçen bölgelerde yaklaşık 200 milyon Amerikan Doları tutarında bir satış sağlamıştır.

Amgen Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Robert A. Bradway, “Bu anlaşma, Amgen’in inovatif iki ilacı ile dünya genelinde daha fazla hastaya ulaşmasına yardımcı olacak.Bu işlem ayrıca Amgen’in büyümesi için önemli olan pazarlarda, geliştirilmekte olan ürünleri için tecrübe kazanmasını ve kapasite oluşturmasını sağlayacak.” dedi.

Amgen, bu anlaşmanın 2014 yılından itibaren ekonomik değer artışı sağlayacağını öngörmektedir.

Amgen, şirketin ticari varlığının bulunduğu ülkelerde gerekli koşullar sağlanır sağlanmaz ürünün dağıtımınave satışınabaşlamayı planlamaktadır. Amgen’in ticari varlığının bulunmadığı ülkelerde ise geçiş döneminde ürünlerinsatışına ve dağıtımınaRoche veya distribütörleridevam edecektir.

Amgen Global Ticari Operasyonlar Başkan Yardımcısı Anthony C. Hooper, “Amgen ve Roche geçiş sürecinin, pazarlama izinlerinin ve daha da önemlisi bu önemli ilaçlara güvenen doktorlara ve hastalara ürünün sağlanmasının sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için birlikte çalışacaktır. Amgen,dünya genelinde daha fazlafebril nötropeni hastasınahizmet verme fırsatına sahip olmaktan mutluluk duymaktadır.” dedi.

Amgen, dünya çapında milyonlarca hastaya ulaşandünyanın en büyük bağımsız biyoteknoloji şirketi olmuştur. Biyolojik ürünlerin üretimi alanında dünya lideri olan Amgen, ihtiyacı olan hastalara yüksek kalitede ilaç sağlamada önemli bir deneyime sahiptir.

Kyowa Hakko Kirin, Çinve Japonya başta olmak üzere bazı Asya ülkelerindeürün haklarını elinde bulundurmaya ve filgrastim ve pegfilgrastim ürünlerini pazarlamaya devam edecektir.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye antibiyotik kullanımında risk altındaki ülkeler arasında

Bilim insanları, dünya genelinde ciddi bir sağlık sorunu olarak belirtilen antibiyotik kullanım sıklığı için hızla tedbir alınması gerektiğini belirtiyor. Kullanım...

Kapat