Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

25 Şubat 2014, Salı 14:13

Amerika’da yeni bir hastalık korkusu

Amerika’da, çocuk felcine benzeyen bir salgın hastalık kaygı yarattı. Amerika’nın California eyaletinde en az 20 çocuğun, çocuk felcine benzeyen bir hastalıktan etkilendiği bildiriliyor. Araştırmacılar, vakaların ilk kez 2012’de görüldüğünü söyledi. Hastalığa yakalanan çocukların bir veya daha fazla uzvunun felce uğradığı ve tedaviye rağmen hastalık belirtilerinde iyileşme olmadığı açıklandı.

Hastalığa yakalanan çocukların, çocuk felcine karşı aşılı olduğu öğrenildi.

Çocuk felci, Amerika ve diğer gelişmiş ülkelerde ortadan kalktı. Ancak başka virüsler de omurgaya hasar vererek felce yol açabiliyor. California’daki Stanford Üniversitesi’nden araştırmacı Keith Van Haren, Avustralya’da ve Asya’nın bazı bölgelerindeki çocuklarda son 10 yılda çocuk felciyle aynı belirtileri taşıyan virüs salgınlarına rastlandığını söyledi.

Amerika’daki salgınla ilgili raporun, Amerikan Nöroloji Akademisi’nin Nisan ayında Philadelphia’da düzenlenecek yıllık toplantısında açıklanması bekleniyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Terminatör hücreler kansere karşı

Terminatör adı verilen bağışıklık hücreleri kanser hastalarına umut olacak. Bu yıl 7’ncisi düzenlenen “Hematolojide Yeni Eğilimler Sempozyumu”nda kanser tedavisinde önemli...

Kapat