Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Nisan 2014, Perşembe 09:37

Ameliyattan önce uyanan hasta travma yaşadı

İngiltere’de apandis ameliyatı olan kadın, anestezi hatası nedeniyle ameliyattan hemen önce uyandı.

Tekrar uyutulan Alexandra Bythell’in apandisi başarıyla alındı fakat 36 yaşındaki kadın, yaşadığı bu “dehşet verici” tecrübe nedeniyle ‘posttravmatik stres bozukluğu’ yaşadı.

Bythell, gözleri kapalı ve solunum tüpü yerleştirilmiş halde uyandığında ameliyatta olduğunu sandı.

Royal Blackburn Hastanesi’nin bağlı olduğu East Lancashire Hastane Vakfı, anestezi ekibinin hatasından kaynaklandığı belirtilen olay nedeniyle özür diledi ve Bythell’e tazminat ödemeyi kabul etti. BBC’nin haberine göre; psikiyatri hemşiresi olan Bythell, ameliyat öncesinde anestezi verildikten sonra söylendiği gibi 10’dan geriye doğru saydı ve uykuya daldı.

Ancak kısa süre sonra uyandığı ve tıbbi personelin boyu ve ağırlığı hakkında konuştuğunu duydu. Verilen ilaç nedeniyle hareket edemiyordu fakat birinin karın bölgesini bastırıp dürttüğünü hissetti.

Tekrar uykuya dalmadan önce, birinin “Daha fazla morfin” için bağırdığını duydu.

Bythell, “dehşet verici” tecrübeyi şöyle anlattı: “Panikle histeri geçirdim fakat hiçbir şey yapamıyordum. Ameliyata girmiş olduğumu düşündüm ve öleceğimi hissettim. Daha sonra personele ne olduğunu anlatmaya çalıştım ama mazeretlerle geçiştirilmeye çalışıldı ve bana tamamen yanlış bilgi verildi: Önce halüsinasyon dediler, sonra arızalı makina. Bütün bu olayın birinin makina içinde gaz olup olmadığını kontrol etmemesi nedeniyle meydana geldiğini öğrenmek inanılmaz derecede üzücüydü.”

Bythell’in avukatları, ‘posttravmatik stres bozukluğu’ teşhisi konan hemşirenin Eylül 2010’daki ameliyatın ardından 4 ay işten izin aldığını açıkladı. Avukatlar ve Ulusal Sağlık Hizmetleri yetkilileri, tazminatın miktarı konusunda açıklama yapmadı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Beynin en iyi çalıştığı yaş belli oldu

Kanadalı bilimadamlarının araştırması, bilişsel becerilerin en üst düzeye ulaştığı dönemin 24 yaş olduğunu gösterdi. Simon Fraser Üniversitesi'nden bilim adamları, 24 yaşından...

Kapat