Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Şubat 2014, Cuma 17:00

Ameliyat sonrası ölümlere hemşireler engel oluyor

Avrupalı ve Amerikalı bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, daha fazla sayıda hemşire çalıştıran ve üniversite mezunu hemşire istihdamının daha yüksek olduğu hastanelerde, rutin ameliyat sonrası ölüm oranları önemli ölçüde düşüyor.

Yaş ortalaması 50 ve üzeri olan 422 bin 730 hastayı kapsayan araştırma, üniversite diplomalı hemşire istihdamının yüzde 60 olduğu ve ortalama 6 hastaya bir hemşirenin düştüğü hastanelerde, rutin ameliyatlar sonrasında meydana gelen ölüm oranlarının yüzde 30 azaldığını gösterdi.

Polonya, Yunanistan, İngiltere, İspanya, Belçika, Finlandiya, İsviçre, İrlanda ve Norveç’teki 300 hastaneyi kapsayan araştırmada, Avrupa hastanelerindeki yüksekokul mezunu hemşire istihdam oranının ortalama yüzde 45’te kaldığına işaret edildi.

AB’deki sağlık araştırma kuruluşları ve ABD’de devlete ait Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) bağlı kurumlar tarafından yaptırılan araştırma, Lancet tıp dergisinin dünkü sayısında yayımlandı.

Hemşirelik ve Sosyoloji Profesörü Linda A. Haiken başkanlığındaki bilim ekibince yapılan araştırmanın sonuç bölümünde, “Daha fazla sayıda hemşire çalıştıran ve üniversite mezunu hemşire istihdamının daha yüksek olduğu hastaneler, önemli ölçüde düşük oranda rutin ameliyat sonrası ölüm bildiriminde bulunuyor” ifadesi yer aldı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Organ bağışı rekoru kırıldı

Filipinler'de bir saat içinde 3 bin 548 kişi organ bağışı sözü vererek, bu alanda yeni bir rekora imza attı. Filipinler...

Kapat