Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Nisan 2013, Cuma 15:35

Alzheimer’ın teşhisinde kolaylık

Alzheimer hastalığı, yaş ilerledikçe unutkanlıkla ortaya çıkan, hafıza, konuşma gibi durumlarda sorunlar yaşanan, günlük yaşamın gerektirdiklerini uygulayamama gibi problemlere yol açan bir hastalıktır. Erken semptomlardan biri hafıza kaybıdır.

Hastalığın ilerleme hızını durduracak ya da yavaşlatacak bazı tedavi olanakları bulunmaktadır. Kolinesteraz inhibitörleri adı verilen bu ilaçlar, beyindeki sinir hücrelerinin hasarı sonucu azalmış olan asetilkolin adlı haberci madde miktarının dengelenmesine yardım ederek zihinsel işlevleri korurlar.

Hastalığın teşhisinin daha kolay yapılması amacıyla beynin hacminin bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak hesaplanabileceği yeni bir yöntem geliştirildi.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Niyazi Acer, alzheimer, demans, şizofreni gibi hastalıkların teşhisinin daha kolay yapılması amacıyla beynin hacminin bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak hesaplanabileceği yeni bir yöntem geliştirildiğini açıkladı. Acer, birçok nörolojik ve psikiyatrik hastalıkta beynin yüzey alanı ve hacminin değiştiğini söyledi.

Bu tür hastalıkların teşhisinde beynin yüzey alanı ve hacminin hesaplanmasının önemli olduğuna değinen Acer, MR ve bilgisayarlı tomografi görüntüleri bilgisayar ortamına aktarıldığını ve üzerine grit noktalar atıldığını belirtti. Bu noktaları sayarak da beynin 3 boyutlu olarak hacmini ve yüzey alanının hesaplandığını söyledi. 

Acer, bu sayede birçok nörolojik ve psikiyatrik hastalığın teşhisinin ve seyrinin incelenmesinin kolaylaşacağına dikkati çekerek, klasik yöntemdeki 2 boyutlu görüntülere bakarak yapılan göreceli tahminlerin de önüne geçileceğini bildirdi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanserde bir hayal gerçek oldu

Kanser tedavisinde kullanılan emtansine veya  diğer adıyla T-DM1 olarak en iyi bilinen yeni bir ilaç sınıfı olan bir antikor-ilaç bileşimidir....

Kapat