Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Haziran 2013, Pazartesi 14:14

Alzheimer hastalarına legolu eğitim yöntemi

İzmir’de hizmete açılan Alzheimer ve Demans Merkezinde hastalara lego, el işi ve boyama etkinlikleriyle eğitim veriliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren merkezin yöneticisi Yasemin İnan, 60 yaş üstü 7 kişiye hizmet verdiklerini söyledi.

Alzheimer hastalığının her geçen gün ilerlediğini, hastaların günlük işlerini yapamadığını, hatta adını bile unuttuğunu anlatan İnan, hastalarının ailelerine bağımlı hale geldiğini belirterek, “Bu durum aileler için büyük yük oluşturuyor.  Hürriyet’te yer alan habere göre; hastaya bakmakla yükümlü kişi, tek başına hiçbir yere gidemiyor. Biz ailenin yükünü hafifletmek, Alzheimer hastalığının ilerlemesini önlemek amacıyla hasta kabul ediyoruz” dedi.

20 HASTA KAPASİTESİ VAR 

İnan, mart ayında açılan 20 hasta kapasiteli merkezin şu anda 7 hastaya fiziksel ve sosyal hizmet verdiğini belirtti.

Alzheimer hastalarının yavaş yavaş belleğini yitirdiğini, anılarını kaybettiğini, hatta çok yakınlarını bile bir süre sonra tanıyamadığını ifade eden Yasemin İnan, “Anne babaları çoçuklarının elinden tutup nasıl anaokuluna götürüyorsa büyüdüklerinde de çocuklar anne babalarının elinden tutup buraya getiriyor” diye konuştu.
Uzman eğitim personelinin çalıştığı merkezde haftanın 2 günü saat 17.00’a kadar bakım hizmetinin aylık 100 lira olduğunu ifade eden İnan, haftanın 3 günü bakım hizmetinin ise 150 lira olduğunu aktardı.

YAŞADIĞINI UNUTUYOR AMA MUTSUZLUĞU KALIYOR

Yasemin İnan, bazı hastaların zaman zaman merkeze mutsuz geldiğini, evde ne yaşadığını hatırlamasa da duyguları anımsadığını kaydederek, “Birlikte yaşadığı geliniyle ya da çocuklarıyla tartışıp gelenler olduğunu biliyoruz. Geldiğinde mutsuzluğu, öfkeyi yaşayanlar var. Biz, o duyguyu burada değiştirmeye çalışıyoruz. Buradan ayrılırken hastamız mutlu oluyor, bunu anlayabiliyoruz” şeklinde konuştu.

LEGO OYNAYIP BOYAMA YAPIYORLAR

Merkezde görevli anaokulu öğretmeni Ufuk Coşkun ise Alzheimer hastalarının bazen yerinden kalkmayı bile unuttuğunu, bu nedenle sık sık birlikte dans ettiklerini belirtti.

Kasların işlevini kaybetmemesi için 5-6 yaş özelliklerine uygun eğitim verdiklerini dile getiren Coşkun, lego, el işi ve boyama etkinlikleri yaptıklarını dile getirdi.
Coşkun, “Biz, Alzheimer hastalarına eğitim vermekten çok, bilgilerini dinç tutmaya çalışıyoruz. Çocuklarla nasıl eğleniyorsak yaşlılarımızla da aynı şekilde güzel vakit geçiriyoruz” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Purinethol, yeniden eczanelerde

Etiket fiyatı 9 lira olmasına karşın karaborsada fiyatı 120 liraya kadar çıkan Purinethol, bir yıl aradan sonra nihayet eczane raflarında...

Kapat