Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Ekim 2009, Cuma 13:30

Alzheimer Çağrı Merkezi yurt geneline yayılıyor

Hasta yakınlarının yaşam kalitesini artırmak ve doğru yönlendirilmelerini sağlamak amacıyla Bilim İlaç’ın desteği, Alzheimer Derneği ve Alzheimer Vakfı’nın katkılarıyla 15 Haziran’da pilot proje olarak hayata geçirilen Alzheimer Çağrı Merkezi Türkiye geneline yayılıyor. Konuya ilişkin Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Emre, Alzheimer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Engin Eker ve Bilim İlaç Genel Müdürü Dr. Erhan Baş’ın katılımıyla bir basın toplantısı düzenlenerek pilot çalışmanın sonuçları aktarıldı.

Pilot çalışmada İzmir, İstanbul ve Ankara’da 30 uzman doktorun hasta yakınları hedef alındı.  Çalışma sonucunda, Alzheimer Çağrı Merkezi ile ilgili 250 hasta yakını bilgilendirildi. Gelen aramalarda, hasta yakınlarının % 75’inin hastalık hakkında bilgi ve psikolojik destek talebinde bulunduğu ve büyük çoğunluğunun hastanın eşi, kızı veya torunu olduğu gözlemlendi. Alzheimer Çağrı Merkezi’ni en çok arayanlar İzmirliler oldu. Hasta yakınlarının % 71’ini kadınların, % 50’sini ise 41-60 yaş aralığındaki kişilerin oluşturduğu tespit edildi.

Basın toplantısında konuşan Bilim İlaç Genel Müdürü Dr. Baş, Türkiye’de yaşamın uzamasıyla birlikte yaşlılığa bağlı olarak Alzheimer hastalığının giderek arttığını belirterek, “Bunamanın en sık sebebi olan Alzheimer hastalığı konusunda bilinçlendirici çalışmalar yaparak konuyu gündemde tutmak ve hastalığa yakalanma riskini azaltma konusunda destek olmak istiyoruz” diye konuştu. Londra’daki King’s Üniversitesi’nin yaptığı bazı araştırmalardaki çarpıcı rakamlara dikkat çeken Prof. Dr. Emre de, “2050 yılında Alzheimer’lı hasta sayısı 115 milyon olacak. Bu doğrultuda, dünyada birçok ülke Alzheimer Eylem Planı hazırlıyor” dedi. Prof. Dr. Eker ise sinsi bir unutkanlıkla başlayan hastalığın en fazla hasta yakınlarını etkilediğini ve % 60’ında depresyon ve hipertansiyon görüldüğünü söyleyerek destek hattının öneminin altını çizdi.

Türkiye’nin ilk Alzheimer destek hattına, hafta içi her gün 09.00-17.00 saatlerinde, 0800 261 78 40 numaralı telefondan ücretsiz ulaşılabiliyor. Uzman psikologlar tarafından ayda bir hasta yakınlarının düzenli takip aramaları yapılıyor ve gerektiğinde hastanın doktoruyla da irtibata geçilerek süreçle ilgili bilgi aktarılıyor. 

 
 

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaçta reklamın önü açıldı

TRT Reklam Yönetmeliği'nin 5. maddesinin f bendinde; "Reçete ile satışına izin verilen ilaçlar, alkollü içkiler, sigara ve tütünler; yapımı, sağlığı...

Kapat