Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Eylül 2013, Çarşamba 16:17

Alvimedica, dünya barışı için imza atıyor

BM Küresel İlkeler Sözleşmesi Liderler Zirvesi’nde sözleşmenin niteliğini ve etkinliğini artırma çalışmalarına destek verecek olan Alvimedica, zirve kapsamında lansmanı yapılacak olan Business for Peace (B4P) platformuna Türkiye’den imza atan tek üye kuruluş olacak.

İki yıl önce Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalayarak sorumlu kurumsal yurttaş kimliğinin bir kez daha altını çizen Alvimedica, 19-20 Eylül tarihlerinde New York’ta düzenlenecek BM Küresel İlkeler Sözleşmesi Liderler Zirvesi’ne (UN Global Compact Leaders Summit) katılıyor. Girişimsel kardiyoloji alanında sunduğu ürünlerle hem Türkiye’de hem de dünyada adından sıkça söz ettiren şirketi zirvede CEO’su Dr. Cem Bozkurt temsil edecek. Alvimedica ayrıca, zirvenin ilk gününde tanıtımı yapılacak olan ve şirketlerin dünya barışının sağlanmasında aktif rol almasını öngören Business for Peace (B4P) platformuna Türkiye’den destek veren tek imzacı üye olacak.

“Sözleşmede yer almak yetmez, daha iyiyi yaratacak adımları atmamız önemli”

Son yıllarda gerçekleştirdiği global yatırımlarla Türkiye’nin medikal teknololojilerde dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Alvimedica’nın CEO’su Dr. Cem Bozkurt, geleceği şekillendiren bir şirket olarak, dünyanın geleceğini ilgilendiren bu toplantıya önem verdiklerinin altını çizdi ve özellikle alanlarının öncü şirketlerinin BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne uygun hareket etmesi gerektiğine dikkat çekti. Alvimedica’nın toplantıya katılımın ötesinde yeni dönem çalışmalarda yaklaşım ve önerileriyle belirleyici şirketlerden biri olma gayreti içinde bulunduğunu ifade eden Bozkurt, sözleşmeye uygun davranan şirket olmakla yetinmeyip sözleşmenin gücü ve etkinliğinin artırılmasında aktif olarak rol oynadıklarını ifade etti.

“Savaş rüzgarlarının estiği dünyamızda her tür barış çabası desteklenmeli”

Bozkurt, uluslararası arenada başarısını kanıtlamış bir Türk markası olarak, sağlıklı bir toplum, ekonomik sürdürülebilirlik ve bilimsel gelişim için en temel ihtiyacın istikrar ve barış olduğuna inandıklarını; bu nedenle, özellikle dünya genelinde sıcak savaş rüzgarlarının estiği günümüz ortamında Business for Peace gibi son derece hayati bir oluşuma destek vererek dünya barışının sağlanmasına katkıda bulunmayı önemli bir görev ve sorumluluk olarak addettiklerini söyledi. Alvimedica’nın, geliştirdiği minimal-invaziv teknolojilerle yasam kalitesini artırıcı sağlık çözümleri üretme gayretinde olduğunu belirten Bozkurt, şirketlerin, barış girişimlerinde lider rol oynayarak ellerindeki kurumsal gücü sürdürülebilir bir hayat ve yaşanabilir bir dünya için kullanmaları gerektiğini vurguladı.

“Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin tüm maddelerinin arkasındayız”

Bozkurt, Alvimedica’nın BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalamasıyla ilgili olarak ise şunları söyledi: “Sürdürülebilir bir dünyanın yalnızca gelişmiş ülkelerin değil, hepimizin ortak meselesi olduğuna inanıyoruz. Gerek kurumsal kültürümüz, gerekse çalışma şartlarımız itibarıyla Küresel İlkeler Sözleşmesi’ndeki tüm maddelerin arkasında duruyoruz. Sözleşmenin bizim için en önemli anlamı, sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarımızı ve ilerleme raporumuzu, küresel paydaşlarımızla eşzamanlı hale getirme ve genel ilkeler düzeyinde ilerleme sağlama isteğimizi kamuoyuna beyan etmiş olmak.”

Liderler Zirvesi: Kendi alanında en büyük buluşma

2004 yılından bu yana düzenlenen BM Küresel İlkeler Sözleşmesi Liderler Zirvesi, sözleşmeye imza atmış kuruluşların ve diğer paydaş gruplarının üst düzey yöneticilerini bir araya getiriyor. Kendi alanında en büyük buluşma olarak gösterilen zirve, katılımcılara kurumsal sürdürülebilirlik stratejilerini tartışma ve söz konusu inisiyatifin geleceği için stratejik öneriler sunarak zorunlu aksiyonları belirleme imkanı veriyor. Zirvede, “daha iyi bir dünyanın mimarları”na, iş dünyası ile sürdürülebilir büyümenin önceliklerini aynı çizgide buluşturmak üzere gerekli adımların derhal atılması yönünde çağrı yapılacak.

Business for Peace: Dünya barışı için platform

BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin yeni oluşumu Business for Peace (B4P), BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un öncülüğünde başlatılan bir kurumsal liderlik platformu. Dünya barışının sağlanmasında özel sektörün daha fazla rol oynamasını ve daha aktif olmasını hedefliyor. Platform, savaştan etkilenmiş ve yüksek risk taşıyan bölgelerde, sorumlu kurumsal yurttaş uygulamalarının BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin 10 ilkesiyle uyumlu olacak şekilde hayata geçirilmesinde şirketlere yol gösterecek. Ayrıca, barış ortamının sürdürülebilir kılınmasına yönelik eylemlere destek verecek. Platformun tanıtımı, 19 Eylül’de Liderler Zirvesi kapsamında yapılacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Acil servislere yeni düzenleme

Kamu veya özele acil bir durum nedeniyle başvuran hasta, sağlık güvencesine veya ödeme gücüne bakılmaksızın kabul edilecek ve gerekli müdahale...

Kapat