Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Mayıs 2013, Pazartesi 16:43

Alkolle mücadelede aile hekimlerinden destek alınacak

Sağlık Bakanlığı, özellikle gençlerin alkol kullanımını azaltmaya yönelik bir eylem planı devreye sokmaya hazırlanıyor. Taslakta, toplumun bilinçlendirilmesi, bağımlıların tespit ve tedavisi ile gençlerin ulaşılabilirliğinin azaltılmasına yönelik önlemler var.

Hükümet alkole karşı seferberlik başlatıyor. Sağlık Bakanlığı öncülüğündeki uzmanlardan oluşan ekip “Ulusal Alkol Kontrol Eylem Planı” taslağını tamamlamak üzere.

Zaman gazetesinin haberine göre, planla birlikte alkolle mücadelede aile hekimleri devreye girecek, alkol taraması yapacak, danışmanlık hizmeti verecek. Alkollü içkilerden alınan özel tüketim vergisi artırılacak. Alkollü içki ambalajları üzerine sağlığa zararlarını anlatan etiketler konulacak.

Alkol satışına gün ve saat sınırlaması getirilecek. Gümrüksüz satış mağazalarındaki alkollü içki satışı sınırlandırılacak. Akaryakıt istasyonları ve marketlerinde alkollü içki satışına son verilecek.

Alkolle mücadelede aile hekimlerinden destek alınacak, topluma örnek olan kişilerden faydalanılacak, vergiler artacak, reklam ihbar hattı oluşturulacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
KVS hastalıkları için Generica’dan üç yeni ilaç

Generica ilaç, kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere üç yeni ürününü pazara tanıttı. Generica ilaçgeçtiğimiz Mart  ayında,  Farma 3  grubu ile yaptığı...

Kapat