Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Eylül 2013, Salı 10:47

“Alefacept” molekülü Tip 1 diyabetin ilerlemesini durdurdu

ABD’deki Indianapolis Üniversitesi’nden bilim adamları, 33 hastaya 12 hafta boyunca sedef hastalığında kullanılan molekülü (alefacept) enjekte etti. Bir süre ara verildikten sonra tekrar 12 hafta bu tedavi yöntemine devam edildi.

Aynı dönemde 16 hastaya da plasebo verildi.

Yemek yedikten sonra, 4 saat içinde molekülün verildiği hastalarda insülin üretiminin daha dengeli hale geldiği belirtildi.

Ayrıca molekülün verildiği hastalarda hipoglisemi (kandaki şeker oranının ani düşüşü) krizlerinin daha az olduğu vurgulandı.

Araştırmaya imza atanlardan Mark Rigby, ilerde bu molekülün tip 1 diyabetin dengelenmesinde ve ilerlemesinin geriletilmesinde kullanılabileceğini, bu bakımdan sonuçların umut verici olduğunu ifade etti. Ancak Rigby, bu molekülün hastalığın tedavisini sağlamayacağına da dikkati çekti.

Tip 1 diyabet, insülin üreten pankeras hücrelerinden bazılarının kaybı olarak nitelendiriliyor. Sedef hastalığında olduğu gibi, tip1 diyabette de bağışıklık sisteminde kilit rol oynayan lenfosit T hücrelerinin anormal faaliyeti söz konusu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA, psoriatik artrit tedavisi için “Stelara”yı onayladı

FDA’nın yetişkin hastaların, aktif psoriatik artrit tedavisi için geliştirdiği Stelara’yı (ustekinumab) onayladığı bildirildi. Janssen Biotech, Stelara'nın (ustekinumab) aktif psoriatik artritli...

Kapat