Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Ağustos 2013, Salı 11:54

Akciğer kanserinde yeni tedavi umudu

Araştırmacılar meme kanserinin tedavisinde kullanılan ilaçların, akciğer kanseriyle mücadele etmek için de kullanılabileceğini düşünüyor. Büyük hücreli akciğer kanseri (NSCLC), dünyada en sık görülen kanser türü. İlaçla tedavisi çok zor.

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nden bilim insanlarının yaptığı bir araştırma, PARP inhibitörü cinsinden meme kanseri ilaçlarının büyük hücreli karsinomların neredeyse yarısını yok edebildiğini ortaya koydu.

BBC’nin haberine göre; laboratuvar testlerinde, ilacın kanserli hücrelere tesir ettiği, sağlıklı hücreleri etkilemediği görüldü.

Uzmanlar bu çalışmanın heyecan verici olduğunu ancak daha çok araştırmaya ve klinik çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Çalışma, Oncogene isimli bilim dergisinde bir makale olarak da yayınlanacak.

Makalenin yazarı Dr Chris Lord “Araştırmalar, meme ve yumurtalık kanserinin tedavisi için geliştirilen ve klinik deney aşamasında bulunan PARP inhibitörü türü ilaçların bazı akciğer kanseri türlerinde de etkili olabileceği umudunu veriyor. Akciğer kanseri tedavisi oldukça zor, ölüm oranları da yüksek bir hastalık. Acilen yeni tedavi yöntemleri bulmamız gerekiyor.” diyor.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Türkiye’deki katarakt ameliyatları gereksiz”

Günde 150 kişinin gereksiz katarakt ameliyatı yüzünden kendilerine başvurduğunu belirten Dünyagöz Hastaneleri Grubu Başkanı Eray Kapıcıoğlu’ndan şok iddia: “Türkiye’deki katarakt...

Kapat