Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Kasım 2011, Pazartesi 17:51

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin akıl sağlığı sivil toplum kuruluşları ile buluştu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü işbirliği ile yürütülen “Özürlü Hizmetlerinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında 18 Kasım 2011 Cuma günü İstanbul’da akıl ve ruh sağlığı sivil toplum kuruluşları toplantısı düzenlendi.

Toplantının açılışında konuşan Bakan Fatma Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını tanıtarak toplumda desteğe ihtiyaç duyan tüm kesimler için çalışan ve benzer hizmet veren Genel Müdürlüklerin tek bir çatı altında birleştirilmesiyle hizmet etkinliğinin ve kalitesinin yükseleceğini ifade etti. Devlet karşısında özürlülerin artık pasif hizmet alıcıları olmadığını, hizmetlerin planlanması ve sunumunda “etkin paydaşlar” olarak görüldüğünü söyleyen Sayın Bakan, bu anlayışla hizmet sağlayıcı kurumlar ile özürlü temsilcileri arasındaki işbirliğinin önemine vurgu yaparak,

“Aramızdaki köprüleri güçlendirmeliyiz. Damdan düşenin halinden en iyi damdan düşen anlar. 2012 yılından itibaren hizmetlerimizin planlamasını hep birlikte yapmalıyız. Bu toplantıyla bugüne kadar yapılanlar, yapılamayanlar, yapılması istenenler, tüm çalışmalarımızı ilgili taraflarla görüşerek planlamayı hedefledik”

dedi.

Toplantıda söz alan Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi ise ayrı ayrı her özür grubuna yönelik yürütülecek hizmetler ve üretilecek politikalar ile ilgili olarak çalışmalar yapıldığını belirtti. Dr. Çiftçi, şizofreni ve otizmli bireylere yönelik sunulacak hizmetler toplumdan soyutlayıcı değil kaynaşma eksenli olması gerektiğinden ve bu yönde çalışma yaptıklarından söz etti.

“Akıl Sağlığı Sivil Toplum Örgütleri Yuvarlak Masa Toplantısı”, ülkenin pek çok yerinden toplantıya katılan otizm ve şizofreni konusunda hizmet veren sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin dinlenmesi, talep, istek ve önerilerinin dile getirilmesi ile karşılıklı fikir alışverişi yapılmasıyla devam etti. Sivil toplum kuruluşu temsilcileri özellikle ilk kez yapılan böyle bir toplantıyla Bakan Şahin ile bir araya gelmelerinin çok memnuniyet verici olduğunu belirttiler.

Toplantıda, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Ruh Sağlığı ve Özürlülük Program Koordinatörü Dr. Ledia Lazeri tarafından “Özürlü Bireyler İçin Hizmet Geliştirilmesi Projesi” de tanıtıldı. Söz konusu proje ile Türkiye’de özürlülere yönelik hizmet standartlarının ve bakım kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla, odak noktası ruhsal bozuklukları bulunan bireyler olmak üzere kurum bakımına alternatif toplum temelli bakım hizmetlerine yönelik entegre bir pilot model geliştirilmesi hedefleniyor. Dr. Lazeri, toplantının çok verimli ve güzel geçtiğini ifade ederek sivil toplum ile Bakanlığın bir araya gelmesinin sorunların birinci ağızdan dinlenmesi ve çözüm önerilerinin doğrudan sıkıntıları yaşayanlar tarafından dile getirilmesinin çok yerinde ve güzel olduğunu söyledi.

Kapanış konuşmasında birbirimizi anlama, dinleme ve empati kurmanın çok önemli olduğunu belirten Bakan Şahin, toplantı vesilesiyle pek çok yeni bilgi edindiğini ve bu konuda bir çalışma grubu oluşturmak üzere harekete geçileceğini söyledi. Katılımcılara geldikleri için teşekkür eden Sayın Bakan Şahin “Bugün dünden daha iyi, yarın daha iyi olacak!” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İEİS, AİFD ve TİSD: Artık sürdürülebilir olmayan bir noktaya gelindi

Artık sürdürülebilir olmayan bir noktaya gelindiğini belirten İEİS, AİFD ve TİSD, konuyu yargıya taşıdı. Örgütlere göre sektörde ürün erişiminde zorluklar...

Kapat