Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Temmuz 2013, Cuma 10:01

Aile hekimleri ruh sağlığına da bakacak

Aile hekimlerine psikiyatrik bozukluklar, tanı, tedavi ve takipleri konusunda eğitim verilecek. İlk tanıyı aile hekimleri koyacak gerekirse hastayı sevk edecek.

Sağlık Bakanlığı ülke genelinde ruh sağlığı ve hastalıkları alanında uzman açığını aile hekimleri ile giderecek. Bu kapsamda her ailenin bir psikiyatri hekimi olacak.Depresyon ve küçük ölçekteki ruh hastalıklarının tanı ve tedavisi için aile hekimliğini başvurulacak.Böylece hastayla daha yakın temas kuran aile hekimleri psikiyatri uzmanlarının iş yükünü de azaltmış olacak. Aile hekimi gerekli görürse kişiyi ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerine sevk edebilecek.

RUH SAĞLIĞI MERKEZLERİ

47 ilde toplum ruh sağlığı merkezi kurmayı hedefleyen bakanlık, bu merkezlerle aile hekimleri arasında eşgüdüm sağlayacak. Bakanlığın hazırladığı raporda, intihar girişiminde bulunanların yarısının bu girişimlerinden birkaç ay önce hekime başvurduğu belirtildi. Bugün gazetesinin haberine göre; bu kapsamda intiharı önlemede birinci basamak sağlık çalışanlarının önemi vurgulandı.

İntiharlar azaltıldı

Bakanlık konuya ilişkin hazırladığı raporda dünyadaki örnekleri de inceledi. İsveç’te pratisyen hekimlere depresyonun tanı ve tedavisi konusunda eğitim verilmesiyle intiharın azaldığı belirten raporda, Avrupa ülkeleri ve Küba’daki hastaların ağırlıklı olarak pratisyen hekimlere, Hindistan ve Pakistan’da ruh sağlığı birimlerine başvurduğu belirtildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanser tedavisinde yeni umut

Amerika'da yaşayan Türk Profesör Hayat Önyüksel, kanser tedavisinde çığır açacak bir tedavi yöntemi geliştirdi. Nanoteknolojinin kullanıldığı yöntemde, ilaç kanda dolaşarak...

Kapat