Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Temmuz 2013, Salı 14:17

Aile hekimleri ‘acil serviste’ nöbete karşı

Mersin Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gürbüz Şen, aile hekimlerinin ikinci basamakta acil servislerde görevlendirilmesinin yeniden düzenlenmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Mersin Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gürbüz Şen, 19 Temmuz Cuma günü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ‘Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ ile aile hekimlerinin ikinci basamakta acil servislerde görevlendirilmesinin yeniden düzenlenmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili Mersin Aile Hekimleri Derneği’nde basın açıklaması yapan Dr. Şen, Aile Hekimliği Uygulaması başladığı günden bugüne toplum sağlığı merkezleri, kamu hastaneleri, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ve işlerini yapmayan ya da yapamayan kurumların sağlıkla ilgili görevlerinin, idare tarafından aile hekimlerine verilmesinin alışkanlık haline geldiğini iddia etti. Bugün de Kamu Hastane Birliklerine bağlı hastanelerde, 112’lerde ve muallak bir ifadeyle zaruri görünen hallerde aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına mesaileri sonrası nöbet yazılmak istendiğini belirten Şen, “Nöbet izni kullandırılmadan, statü sorunu nedeniyle malpraktis sorununu çözmeden, nöbete zorlanan aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarından nöbet sonrası mesailerine devam etmeleri hukuksuz yazılan defin nöbetleri, adli nöbetler hariç haftada 70 saate kadar çalışmaları beklenmektedir. Yapılan düzenleme keyfiyete açıktır ve bugüne kadar birçok örneğinde olduğu gibi keyfiyetle uygulanacaktır. Yazılmak istenen nöbet, Bakanlığımızın kendi hazırladığı Acil Sağlık Hizmetleri Yönetmeliği’ne de aykırıdır. Halkımızın sağlığı tehlikeye atılmamalıdır. Nöbet yazılması düşünülen kamu hastaneleri, eğitim hastaneleri, acil servisler ise eğitim yerleri değildir. Hizmet kalitesinin arttırılması yerine sağlıksız hizmet sunumuna yönelmek doğru bir anlayış değildir” diye konuştu.

Aile hekimlerinin tükenmişlik sendromu yaşadığını savunan Şen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu, aile hekimlerini kastederek, nöbetsiz hekimliğin düşünülemeyecek bir konu olduğunu, sağlık alanında nöbetlerin önemli bir yerinin olduğunu ve hekimlerin bu konuda kendilerinden, meslek onuruna uymayacak bir talepte bulunmamasını istemiştir. Sayın Bakanımızın yapmış olduğu bu açıklama, ülkemizde sağlık sisteminin en önemli ayağını oluşturan aile hekimlerinin vicdanında derin yaralar açmıştır. Kendisinden açıklaması hakkında düzeltme beklemekteyiz. Nöbetlerle ve yaşadığımız sorunlarla ilgili Sayın Bakana federasyonumuz 4 defa yazılı, birçok kez sözlü görüşme talebinde bulunmasına rağmen olumlu yanıt alınamamıştır. Bizleri dinlemeden bu talihsiz açıklamayı yapması bizlerde derin üzüntü oluşturmuştur.”

Türkiye genelinde idari görevlerde binlerce doktorun görev aldığını belirten Şen, “Nöbetsiz hekimliğin düşünülemeyecek bir konu ise öncelikle idari görevlerde masa başı görev yapan hekimlerin acil servislerde görevlendirmesini talep ediyoruz. Ayrıca acil hekimliği bir uzmanlık dalıdır. Acil servislerde çalışmak için acil uzmanı ya da Bakanlığımızın yayınladığı yönetmeliğe uygun olarak acil modüler eğitim programlarını tamamlamış olmak gerekmektedir. Hiçbir acil tecrübesi olmayan aile hekimini acil servislerde çalıştırmak kaliteli ve doğru sağlık hizmeti sunumundan uzaklaşmak olacaktır. Nöbet kırmızı çizgimizdir ama gönüllülük esası haricinde kabul etmemiz mümkün değildir” ifadelerini kullandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
TÜBİTAK’tan “Yeni İlaç Geliştirilmesi” çağrısı

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun 25. toplantısında alınan kararla, ülkemizin 2023 yılı ulusal hedeflerine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan Ulusal Bilim,...

Kapat