Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Şubat 2014, Perşembe 11:47

Aile hekimine gitmeyene mektup

Aile hekimine gitmeyen nüfusa ulaşmak amacıyla harekete geçen Sağlık Bakanlığı, başvuru yapmayan aile reislerine mektup gönderecek.

Sağlık Bakanlığı aile hekimine gitmeyen nüfusa ulaşmak amacıyla harekete geçti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun imzasıyla aile hekimine hiç gitmediği tespit edilen hanelere mektup gönderilerek, vatandaşın bir sağlık sorunuyla karşılaştığında önce aile hekimine gitmesi sağlanacak.

Mektupta, şu ifadeler yer aldı:

”Tüm çabalarınıza rağmen herhangi bir sağlık sorununuz ortaya çıktığında öncelikli olarak aile hekiminize müracaat etmeniz, sağlık hizmetlerinden en iyi şekilde ve en kısa zamanda yararlanılmasını  sağlayacaktır. Unutmayınız ki aile hekiminiz sizlerin sağlığını korumak ve geliştirmek üzere görevlendirilmiştir ve önceliği sizin sağlığınız için en doğru olanı yapmaktır. Aile hekimine güvenebilirsiniz. Sağlıklı yaşam önerileri ve gerektiğinde ileri tedavi gerektiren hastalıklarımızın en kısa sürede tedavi edilebilmesi için aile hekiminiz ile tanışmanız sizin ve aileniz için önemlidir”

”Bir tıkla” aile hekiminizi öğrenin

Aile hekimini bilmeyen vatandaşlar için de mektupta, ”bir tıkla aile hekiminizi öğrenin” bilgisi yer alıyor. Buna göre mektupta vatandaşların kimlik numarasıyla  ”http://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/” internet adresinden aile hekiminin kim olduğu,  adresi ve telefon numarası bilgilerine ulaşabileceği belirtiliyor.

Yüzde 25’in üzerinde bir nüfus aile hekimine başvurmadı

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü  Ömer Tontuş, şunları kaydetti:

”Örneğin bir şeker hastasının ilaçlarının yenilenmesi gerekiyorsa, bunun raporları varsa hastaneye gidip kuyruk beklemelerine veya hastaneden randevu alıp orada saatlerce oyalanmalarına gerek yok. Bu ilaçlarını kendilerine çok yakın bir şekilde konuşlanmış aile hekimleri rahatlıkla yazacaktır. Sağlıkla ilgili problemlerin en kısa sürede çözülmesi için doğru adım, bir sıkıntınız olduğunda doğrudan sizin kayıtlarınızın olduğu aile hekimine müracaatınızdır. Aile hekimini kullanmayan nüfus yüzde 25’in üzerinde, bu nüfus bir defa olsun aile hekimlerine uğramadılar. Bu nüfusa ulaşmak istiyoruz, ‘sağlıkla ilgili bir sıkıntı olduğunda önce aile hekimine uğrayın’ diyoruz. Bu her konuda olabilir aşı olabilir, danışmak istedikleri bir şey olabilir, kilo vermeye çalışıyordur veya sigara bırakmaya çalışıyordur, hiç hastane koridorlarında gezmelerine gerek yok. Aile hekimleri yeterli eğitimi aldılar.”

İleri tetkik gerekiyorsa, aile hekimi randevu alacak

Aile hekimlerini kullanmadığı tespit edilen aile reislerine, Pazartesi gününden itibaren mektupların postalanacağını bildiren Tontuş, ”Şunu tespit ettik ki ailede anne- baba aile hekimini kullanmıyorsa zaten çocukları da gitmiyor. Biz burada hane reislerini, anne ve babayı doğrudan teşvik edebilirsek, çocuklar da aile hekimlerini kullanacaktır” şeklinde konuştu.

Tontuş, vatandaşın aile hekimlerini ziyaret ederek sağlıkla ilgili herhangi bir problemleri varsa paylaşmaları gerektiğini, daha ileri bir tetkik gerekiyorsa da aile hekimi aracılığıyla hastaneden, ilgili doğru hekimden, daha kolay randevu alabileceğini belirtti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türk doktor kanser hastalarına umut oldu

Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla 6 yıl önce Türkiye'den ABD'ye gelen doktora öğrencisi Ercan Çaçan, rahim kanseri hastalarına umut olacak önemli...

Kapat