Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Ekim 2013, Cuma 10:59

Aile hekiminden sonra aile destek sistemine geçiliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, aile hekimi uygulaması gibi aile destek uzmanlığı sistemine geçileceğini açıkladı.

Bakanlık olarak sosyal hizmet merkezlerini yaygınlaştırdıklarını belirten Şahin, ‘Sağlık Bakanımız ile beraber aile hekimlerimizden gelen destekle de buralarda aile destek uzmanlığı sistemini hayata geçiriyoruz. Şuanda bakanlığımızın en önemli çalıştığı projelerden biri bu. Aile destek uzmanlarımız, sosyal hizmet merkezleri ile toplum merkezlerini Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimliği sistemiyle koordine etmemiz gerekiyor.’ şeklinde konuştu.

HASTASINI REHABİLİTASYON MERKEZİNE GÖTÜREN AİLEYE DEVLETTEN 2 ASGARİ ÜCRET DESTEK

Eğitim, sağlık ve istihdam alanında tüm engelli gruplarının ihtiyacını giderecek gerekli alt yapıyı oluşturmaya çalıştıklarını belirten Şahin, ‘Özellikle ruh sağlığı ile ilgili kısım en fazla ihtisas isteyen ve en önemli alanlarımızda biri. Ruhsal problemler 90’lı yıllarda sadece psikiyatrların işi olarak bakılıyordu. Sorun varsa kişidendir bu kişinin de topluma zararı olacaktır, kendi içinde tedavi edelim diye bir bakış açısı vardır. Bunun o kişiden olmadığı o kişinin o hala gelmesinin nedenlerini ve sonuçlarının iyi analiz edilmesi, tedavinin aile merkezli olduğu zaman güçlendiği, toplumun içinde yapıldığı zaman çok güçlendiğini görüyoruz. Annelerin o değişimi o dönüşümü evlatları üzerinde nasıl değiştiğini nasıl olumlu hala geldiğini gördük. Tıbbi yaklaşımdan çıkıp toplumsal yaklaşımlı bir bakış açısıyla. En büyük gücümüz ve ortağımız Sağlık Bakanlığı ve ekibi. Biz de bakanlık olarak yeniden yapılanıyoruz. Engelli ve yaşlı hizmetleri genel müdürlüğümüz rehabilitasyon sisteminin içerisini ayırdığımız mali kaynağı nasıl güçlendireceğimize bakıyoruz. Bugün toplam 20 milyar dolar içerisindeki toplam mali desteğini yüksek oranını engelli ve yaşlılara kullanıyoruz. 1,2 milyon kişiye ekonomik destek veriyoruz. Yalnızca 400 bin kişiye evde bakım desteği bir asgari ücret destek veriyoruz. Özel rehabilitasyon merkezine götürüyorsa hastasını iki asgari ücret veriyoruz. Devletimizin rehabilitasyon merkezlerinde hiçbir ücret almıyoruz.’ diye konuştu.

AİLE DESTEK UZMANLIĞI KONUSU

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak sosyal hizmet merkezlerini yaygınlaştırdıklarını belirten Şahin, ‘Sağlık Bakanımız ile beraber aile hekimlerimizden gelen destekle de buralarda aile destek uzmanlığı sistemini hayata geçiriyoruz. Şuanda bakanlığımızın en önemli çalıştığı projelerden biri bu. Hastalık olmadan, oluşmadan burada gerekli riski yöneterek orada tedbir alıp daha kolay ve daha yönetilebilir bir hala dönüştürmemiz gerekiyor. Çünkü gördüğümüz tecrübede bir aileye mali destek veriyorsunuz. Eğer zihinsel özürlü bir anne varsa, alkolle mücadele eden bir baba varsa o verdiğiniz mali destek onu o yoksulluktan çıkartamıyor. Yaşam kalitesini yükseltemiyor. O yüzden bizim mutlaka aile destek uzmanlarımız ile beraber onları rehabilite etmemiz, sosyal hizmet merkezleri ile toplum merkezlerini sağlık bakanlığının aile hekimliği sistemini koordine etmemiz gerekiyor.’ şeklinde konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Abdi İbrahim, Kazakistan’da üretim tesisi kuruyor

2012 yılında, Kazakistan’da bulunan ilaç üreticilerinden Global Pharm ile ortaklık anlaşması imzalayan Türk ilaç şirketi Abdi İbrahim, yatırımını yaptığı üretim...

Kapat