Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Kasım 2011, Salı 12:27

AİFD ilaç fiyatlarında indirime gidilmesi nedeniyle kaygılı

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD), yayınladığı basın duyurularıyla, Sağlık Bakanlığı tarafından ilaç fiyatlarına uygulanan indirimlerin tek taraflı olduğunu dile getirerek sektörün görüşü alınmadan gerçekleştirilen bu uygulamaların dernek tarafından endişeyle izlendiğini ifade etti.

10 Kasım 2011 tarihli “Beşeri İlaçların Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar”a ilişkin duyuruda,

“Bu kararın, Avro’nun olağanüstü değer kazanması sonucunda, ilaç fiyatlarında kur farkı etkisiyle yaklaşık %25’lik bir kaybın yaşandığı noktada, yürürlükte olan Bakanlar Kurulu Kararı gereği ilaç fiyatlarının yukarıya doğru ayarlanması gerekirken alınmış olmasını hayret ve endişe ile takip etmekteyiz”

ifadesine yer verildi.

Duyuruda ayrıca, aynı düzenlemeyle fiyat indirimleri ile birlikte eczanelerin yaşayacağı kayıpların da firmalar tarafından ecza depolarına ve eczanelere ödenmesinin öngörüldüğüne dikkat çekildi. Bu hükmün hukuki temelinin bulunmadığının, bağlayıcı olmadığının ve eczanelere ve/veya ecza depolarına ilaç firmalarına karşı bu yönde bir talep yöneltme imkânı vermeyeceğinin düşünüldüğü ifade edildi.

Duyurularda AİFD’nin sektörün sorunlarının tek taraflı karar ve adımlarla değil, diyalog ve uzlaşma yoluyla çözülebileceğine her zaman inanmış olduğu ve bu doğrultuda diyaloga açık, yapıcı bir tutum sergilediği belirtildi. Gelinen bu noktada, şimdiye dek gösterilen bu samimi ve yapıcı tutumun karşılık bulmadığının üzülerek izlendiği dile getirildi.

AİFD ayrıca, sektörün, ortaya çıkan tablo nedeniyle önümüzdeki dönemde hastaların ilaç ve tedavilere erişiminde önemli sorun ve aksaklıklarla karşılaşabileceği konusunda büyük endişe taşıdığını ifade etti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Acıbadem Levent Tıp Merkezi hizmete açıldı

Merkez, bu bölgede yaşayanların, iş merkezlerinde çalışanların ve alışveriş merkezlerini ziyaret edenlerin sağlık ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.

Kapat