Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Actavis İlaç 2 Ekim 2013, Çarşamba 11:33

Actavis, Warner Chilcott’u 8.5 milyar dolar’a satın aldı

Eşdeğer ilaç sektöründe faaliyet gösteren Actavis, İrlandalı Warner Chilcott’u 8.5 milyar dolar’a satın aldı. 2013 yılı ortak gelirlerinin 11 milyar dolar olması beklenen birleşmenin ardından yeni şirket, Amerika’nın 3’üncü uzman ilaç şirketi oldu.

Actavis ve Warner Chilcott’un 8.5 milyar dolar değerindeki birleşmesinin ardından bugün yapılan açıklamada, 2013 yılında ortak gelirin 11 milyar Dolar’a ulaşması beklenen yeni şirketin yılda 3 milyar dolar gelir elde etmesi hedefleniyor. Birleşmenin ardından uluslararası lider uzman ilaç şirketi konumuna oturan Actavis, Kadın Sağlığı, Üroloji, Gastroentroloji ve Dermatoloji ürünlerine odaklanacak.

Actavis CEO’su Paul Bisaro, satın alım işlemlerinin tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada, Actavis ve Warner Chilcott’un birleşmesiyle uzman ilaç şirketi oluşturduklarını belirterek, özellikle Kadın Sağlığı ürünleriyle uluslararası sağlık ihtiyaçlarını karşılamaya hazır bir konuma oturduklarını söyledi. Birleşmenin ardından Kadın Sağlığı, Üroloji, Gastroentroloji ve Dermatoloji alanlarındaki ürün portföylerinin ikiye katlandığını açıklayan Bisaro, piyasaya sunulmak üzere 25 ürünlerinin hazır beklediğini belirtti. Paul Bisaro, Actavis’in güçlü uluslararası operasyon ekibinin yeni şirketin entegrasyon çalışmalarına başladığını söyledi ve sözlerine devam etti; ‘Uluslararası operasyon ekibimizle birlikte, genişleyen ürün portfyümüzün mevcut pazarlada pazarlanmasını, artan AR&GE kapasitemiz ve hazırda bekleyen ürünlerimizle Actavis’in büyümesini ve tüm paydaşlarımız için değer yaratmasını hedefliyoruz.’ dedi.

Actavis Türkiye Genel Müdürü Ali Toker, birleşmenin Türkiye’de yürüttükleri başarılı operasyonları büyüteceğini açıklayarak, genişleyen ürün portföyleriyle Türk sağlık sektörüne daha hızlı ve zamanında hizmet ulaştırabileceklerini söyledi. Artan uluslararası gücü ve AR&GE kapasitesiyle sağlık hizmetlerinin her aşamasında paydaşlarına sunduğu desteği de artırdıklarını belirten Toker, stratejik hedefleri doğrultusunda organik ve inorganik büyümeyle beraber önümüzdeki 5 sene içerisinde Türkiye’de de pazarın lider şirketlerinden biri olmayi hedeflediklerini açıkladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Antibiyotikler ilaç pazarının yüzde 20’sini oluşturuyor

Antibiyotik kullanımının Avrupa’daki tüm ilaçlar arasında dördüncü ve beşinci sıradayken ülkemizde birinci sırada yer aldığını; ülkemizdeki ilaç pazarının %20’sini oluşturduğunu...

Kapat