Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Ağustos 2013, Çarşamba 09:59

Acil servisteki doktor yoğunluktan istifa ediyor

Son model cihazlarla donatılan 150 yataklı devlet hastanesinde pratisyen yetersizliği hizmet kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. 112 acil ambulansla hastalara refakat eden uzman hekimler poliklinik hizmeti veremediğinden vatandaşlar mağdur oluyor. Kadro sayısı 8 olan acil servis hizmetlerinde 3 doktor bulunurken, ataması gerçekleşen pratisyen hekimlerin hasta yoğunluğu ve verimli hizmet verememeden dolayı istifa ettikleri belirtiliyor.

Hekim yetersizliğini doğrulayan Acil Servis Sorumlularından Opr. Dr. Gamze Kızıltan, “Yeterli pratisyen doktor olmadığı için hem 112 ambulansla çıkıyor hem de acil servis nöbetini uzman hekimler tutuyor. Uzman hekimlerimiz bu durumda poliklinik hizmetleri aksıyor.” diye konuştu. Hastanenin bir tek anestezi uzmanı olduğunu hatırlatan Kızıltan, anestezi uzmanının ambulansla sevke çıktığında hastanede ameliyatlar dahi durduğunu işaret ediyor.

Acil Servis Sorumlularından Uzm. Dr. Esin Doğan ise pratisyen hekimlerin izin kullanmakta dahi zorlandıklarını hatırlatarak, vatandaşlara verimli olamadıklarını belirtiyor. Acil serviste günde ortalama olarak 400 hasta bakılırken, Suriyeli sığınmacıların Midyat’a yerleşmelerinden sonra bu sayının 500’ü aştığı öğrenildi.

Suriyelilerin sayısı kampta 3 bini aşıyor. Acil durumlarda hastanenin acil servislerinden faydalanıyorlar. Hastanede yaşanan olumsuzlukların ilgili mercilere iletildiği, mevcut sorunlar yüzünden vatandaşların zor durumda kaldığı kaydedildi.

“İŞ YOĞUNLUĞUNDAN İSTİFA ETTİM”

Hastanenin acil servis polikliniğinde göreve atanan pratisyen doktorlardan Dr. Feyyaz Bay, “İş yoğunluğu ve insanlara yeterli hizmet veremediğimden istifa ettim.” şeklinde konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Alzheimer 10 yıl öncesinden tespit edilecek

İspanyol bilim adamları, vücutta salgılanan "sefaloraşidien" adlı sıvıda bulunan bir "biyolojik işaret" belirledi. Bilim adamları, bu sıvıda mitokondriyal DNA'nın düşük seviyede olmasının...

Kapat