Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Eylül 2013, Perşembe 10:59

Acil servislere Hollanda modeli

Sağlık Bakanlığı acil servislerdeki yoğunluğa aile hekimlerinden destek alacak. Hollanda modeline göre, eğitime tabi tutulacak hekimler, nöbete kaldıklarında fazla mesai ücreti alacak.

Hastanelerin acil servislerinde yaşanan kargaşa ve yoğunluğu azaltmak için Sağlık Bakanlığı’nın hayata geçirmeyi planladığı ‘aile hekimlerine nöbet’ uygulamasının ayrıntıları netleşiyor. İngiltere, Hollanda, Almanya ve Danimarka’da işleyen sistemleri inceleyen Bakanlık, Hollanda modelini Türkiye’de hayata geçirmeye hazırlanıyor.

21 bin doktora acil dersi

Bu kapsamda öncelikle 21 bin aile hekimine, acil servis eğitimi verilecek.  Acil eğitimli aile hekimlerine daha sonra haftada 30 saati geçmemek kaydıyla nöbet yazılabilecek. Star Gazetesi’nin haberine göre; öncelikle gönüllülük esasına göre hayata geçirilecek sistem daha çok ihtiyaç olması halinde zorunluluğa dönüşecek. Tutulan nöbetler ise maaşa fazladan mesai olarak yansıtılacak. Aile hekimleri hastane acillerinde kendilerine ayrılacak bölümde hastaları muayene edecek. Aile hekimi hastanın tedavisi, ‘yeşil alan’a giriyorsa ilacını yazacak, tedavinin ‘kırmızı alan’a girdiği kanaatine varırsa hastayı acil doktorlarına yönlendirecek.

Ek mesai ücreti verilecek

Verilere göre, 21 bin aile hekiminden 5 bin 500 tanesi gönüllü esnek mesai saati uygulamasına göre çalışıyor. Bu hekimler mesai saatleri sonu bir veya iki saat daha hekimliklerinde durarak mesai saati nedeniyle hekimliğe gelemeyen vatandaşa hizmet veriyor. Bakanlık yetkilileri, daha fazla aile hekiminin bu uygulamayı esas alması kapsamında, acillerdeki yoğunluğun da azalacağını belirtiyorlar.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
‘Türkiye sağlıkta Avrupa’ya örnek’

WHO Avrupa Ofis Direktörü Jakab, Türkiye'de son 10 yılda sağlık alanında gerçekleştirilen gelişmelerin Avrupa ülkelerine örnek olacağını dile getirdi. Dünya...

Kapat