Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Mayıs 2014, Çarşamba 11:09

AB’de reçeteli, sentetik ilaç uyarısı

Avrupa’da eroin kullanımı düşerken, her zamankinden daha çok insanın kendini iyileştirmek için reçeteli ilaçlara yöneldiği, bunların bazılarının eroin bağımlılarının tedavisinde kullanılan ilaçlar olduğu açıklandı.

Bugün açıklanan bir raporda bunun yanı sıra ecstasy ve esrardan daha etkili sentetik ilaç atağı uyarısı yapıldı. Avrupa Uyuşturucu ve İlaç Başımlılığı Gözetleme Merkezi (EMCDDA) Direktörü Wolfgnag Götz’ün son açıklanan Avrupa İlaç Raporu’nun önsözünde “İlaç olgusu, yeni tehditler ortaya çıkararak bize dinlenecek oda bırakmadan hareketli ve gelişmeye devam ediyor” diye belirtti . 

Rapor ikame tedavilerde kullanılan metadon ve burenorfin gibi sentetik morfin türevi ilaç istismarına dikkat çekiyor. Eroin gibi bunlar da bağımlılık yapmaktadır fakat daha güvenli, çünkü enjekte edilmekten daha çok ağızdan alınıyor.  Raporda “2012’de 17 ülkede ilk defa opoid (morfin türevi ilaçlar) alan kişilerin yüzde 10’undan fazlasının amacı dışında kullandığı ortaya çıkmıştır” dedildi. Cumhuriyet’in haberine göre;  Kimi ülkelerde bu ilaçlar opoid istismarı şeklinin en yaygın halini temsil ediyor. Örneğin Findandiya’da buprenorfin çok popüler. 

Rapor bunun yanı sıra 2013’te toplam 350 olan psikoaktif maddelerin 81’inin yeni ortaya çıktığına dikkat çekerek bu “bolluk” hususunda ikaz etti . Rapor esrar ve ecstasy’nin laboratuvarlarda etkisinin artırıldığına vurgu yaptı. 

Avrupa İçişleri Komiseri Cecilia Malmstroem “Bugün kullanıcılara belki de daha çok zarar verebilecek bu ilaçların Avrupa’da tüketilmesi karşısında derin kaygı duyuyorum” diye belirtti . 

80 milyondan çok Avrupalı’nın, bu Avrupalı yetişkin nüfusun dörtte biri kadar, hayatının bir noktasında yasadışı ilaç kullandığı tahmin ediliyor. Bunların 18.1 milyonu geçen sene olmak üzere 73.6’sı esrar kullanmış. Marihuana ve haşhaşın senelik kullanma oranı ise 2 bin ton olduğu açıklandı .  İkinci sırada ise 3.1 milyonu geçen sene olmak üzere 14.1 milyon ile kokain geliyor. Onu 11.4 milyonla ampetamin izliyor (geçen sene 1. beş milyon).


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yazıcıyla ayak bileği ortezi üretildi

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı'nda yüksek lisans öğrencisi Levent Aydın, tezini üç boyutlu yazıcıyla ayak bileği...

Kapat