Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Nisan 2012, Çarşamba 16:05

ABD’de Altuzan’ın (bevasizumab) sahtesi tespit edildi

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), dün yaptığı açıklamayla, Roche tarafından geliştirilen kanser tedavisi bevasizumab’ın Türkiye’de pazara sunulan ticari formu olan “Altuzan” ismi ile etiketlenmiş sahte ürünlerin ABD pazarında tespit edildiğini bildirdi. Açıklamada, ABD pazarından karşılaşılacak B6021 parti numarasına sahip “Altuzan” etiketli ürünlerin etken madde bevasizumab’ı içermediği ve sahte olarak değerlendirilmelerinin gerektiği belirtiliyor.

Roche’a bağlı Genentech’in sözcülüğünü yapan Charlotte Arnold, Reuters’e verdiği demecinde,

“Roche ve Genentech, FDA tarafından kurumun sahte oldukları tanımladığı yeni ürünlerin ABD’de tespit edildiği konusunda bilgilendirildi.”

ifadesini kullanıyor.

ABD'de Altuzan'ın (bevasizumab) sahtesi ortaya çıktı

Geçtiğimiz Şubat ayında yine bevasizumab‘ın ABD’de pazara sunulan ticari formu olan Avastin‘in sahte formları ABD pazarında tespit edilmiş ve söz konusu sahte ürünlerin ABD’deki tedarik zincirlerine ulaşmadan önce birçok ülke sınırını dolaştığı tespit edilmişti. Şubat ayında tespit edilen sahte Avastin’lerin izi Mısır’a kadar sürülebilmişti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi kansere karşı yürüdü

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü'nün, Mustafa Nevzat sponsorluğunda düzenlediği "Gelidonya Feneri Kansere Karşı Bilinçlendirme Yürüyüşü" 1 Nisan'da yapıldı.

Kapat