Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Mayıs 2014, Perşembe 14:09

ABD maden ölümleri sorununu nasıl çözdü?

ABD’de federal yetkililer, akciğer hastalıklarında görülen artışla mücadele amacıyla daha sıkı kurallar getiriyor. Böylece ülke çapında 1969’da yürürlüğe konulan modern sağlık ve güvenlik gereksinimlerini başlatan 1969 Kömür Ocağı Sağlık ve Güvenlik Yasası’ndan bu yana en önemli değişiklikler yapılmış oldu. Sanayi grupları, değişiklikleri çok geniş çaplı olduğu gerekçesi ile kuralları eleştirdi.

Akciğer hastalıkları 1970’lerden 1990’ların sonlarına kadar sert şekilde gerilemişti. Ancak söz konusu dönemden bu yana özellikle de bazı küçük madenlerde akciğer hastalıklarında artış olduğu tespit edildi. Akciğer hastalıklarındaki artış çoğunlukla daha fazla toz üreten etkili makineler kullanılmasına, vardiya sürelerinin uzamasına ve silika tozundaki artışa bağlanıyor.

Bazı madencilerin kullandığı özel toz toplama aparatları laboratuarlara gönderiliyor ancak sonuçların alınması günlerce sürebiliyor. Birçok madenci de aralarında oksijen ve metan gazlarının da bulunduğu bazı çeşitli gazları anlık olarak test eden aparatlar giyiyor.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın gelecek iki yıl içinde uygulanmaya başlanacak yeni kuralları sayesinde bir kömür madeni çalışanının tek vardiyasında maruz kaldığı kömür tozu miktarı yüzde 25 azalacak. Sürekli olarak yüksek miktarda toza maruz kalan bir maden çalışanının toz partiküllerinin konsantrasyonunu izlenmesini sağlayan monitörler kullanması gerekecek. Operatörler, havadan daha sık numune alacak ve izlenen seviyelerin barajları aşması durumunda hemen harekete geçecek. Yeni kurallar ABD’de 1700 kömür madeninde uygulanacak.

Kömür madeni çalışanlarının yıllar içinde kömür tozu soluması ile pnökomonyoz denilen akciğer hastalıklarına yakalandıkları tıbben de biliniyor. Kronik öksürük ve nefes kesilmesi semptomlar arasında yer alıyor. Hastalık daimi sakatlığa ve ölüme de neden olabiliyor. Niosh tahminlerine göre hastalık, 1968’den bu yana hayatını kaybeden 76 bin madencinin ölümünden kısmen sorumlu tutuluyor.

MSHA yetkilileri, toz miktarının azaltılmasının madencilerin daha fazla korunmasını sağlayabileceğine inandıklarını belirtti. Kurallar gereği monitörün yeni standardın üzerinde toz seviyeleri belirlemesi halinde operatörün havadaki toz konsantrasyonunu düşürmesi gerekecek ki bu da üretimin yavaşlaması anlamına geliyor. Operatörler ayrıca etkilenen maden işçileri için respiratörler sağlayacak.

Yeni standartlar, metre küp başına düşen toz seviyesini 2.0 miligramdan 1.5 miligrama düşürüyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Akciğer kanserinde yeni molekül tedaviye cevabı üç kat artırıyor

Dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan akciğer kanserinde, yeni geliştirilen ve ruhsat alarak uygulanmaya başlanan yeni molekül "Crizotinib",...

Kapat