Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Temmuz 2014, Pazartesi 11:02

AbbVie, Shire’ı 54 milyar dolara satın aldı

ABD’li ilaç üreticisi AbbVie  Cuma günü Shire ile şirketi yaklaşık 54 milyar dolara almak için anlaşmaya vardığını açıkladı. Bu anlaşmayla bir ABD şirketinin yabancı bir rakip şirketi vergi yükünü hafifletmek için aldığı anlaşmaların en büyüğü imzalanmış oldu.

Shire yönetim kurulunun onayını alan anlaşma Shire hissesi başına 24.44 sterlin ve 0.8960 AbbVie hissesi ödenmesini öngörüyor. Shire hissedarları böylece birleşmeden oluşacak yeni şirketin yaklaşık yüzde 25’inin sahibi olacak. The Wall Street Journal’ın haberine göre;  eğer Shire anlaşması başarılı olursa Chicago’nun kuzeyindeki AbbVie daha az vergiden faydalanmak için merkezini Birleşik Krallık’a taşımayı planlıyor. AbbVie’nin bu hamlesi Avrupalı şirketlerle birleşerek vergi yükünü azaltmak isteyen ABD’li sağlık şirketleri dalgasının sonuncusu olarak görülüyor.

Vergiyi azaltmak AbbVie’nin Dublin merkezli Shire ile birleşme anlaşması imzalamasının en büyük sebebi olarak görülüyor. Şirketlerin yaptığı işlerin çok azının birbirleriyle örtüştüğü belirtiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kansere karşı mobil uygulama geliştirildi

Sağlık Bakanlığı verilerine göre kansere bağlı ölüm oranı 2012 yılında yüzde 21'e ulaştı. Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi...

Kapat