Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Nisan 2009, Salı 14:39

Abbott’tan psoriasis farkındalık kampanyası

www.sedefleyasam.com internet sitesinden yürütülecek kampanyanın odağında, sedef hastalığının sosyal, psikolojik ve ekonomik etkileri hakkında bilgi toplamak üzere tasarlanmış bir araştırma yer alıyor. Her ülkede, hastalar tarafından isim vermeden doldurulacak anket verileri, diğer ülkelerin verileri ile birleştirilerek sedef hastalığının şiddeti ile ilgili hem ülke bazında hem de uluslararası düzeyde bilgi sağlayacak. Bu bilgi daha sağlıklı bir hasta hekim etkileşimi için de temel oluşturacak.

İngiltere Cardiff Üniversitesi Dermatoloji Bölümü’nde görev yapan ve Uluslararası Psoriasis Konseyi’nin üyesi olan Prof. Dr. Andrew Y. Finlay, “Psoriasis, bir dermatolog tarafından etkin olarak tedavi edilmediği takdirde fiziksel semptomların ötesinde etkilere neden olabilmektedir. Bunlar, önemli sosyal, duygusal ve psikolojik etkilerdir. Bu araştırma, psoriasisli hastanın hissettiği en ciddi sıkıntıların belirlenmesini sağlayabilir ve hastalar ve hekimler arasında daha anlamlı bir diyalog oluşturulmasına yardımcı olabilir” dedi.

Kampanyanın internet sitesi www.sedefleyasam.com’u ziyaret edenler sedef hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi edinebilecekler, sedef hastaları da, bu hastalığın kişinin yaşamı üzerindeki etkilerini daha iyi anlayabilmek üzere tasarlanmış soru formunu doldurarak araştırmaya istedikleri takdirde katılabilecekler. Araştırma kapsamında ayrıca, hastada sedef hastalığının şiddetini değerlendirmek, tedavi için yol göstermek,  hastaların dermatologları ile daha bilinçli ve üretken görüşmeler yapmalarını sağlamak üzere tasarlanmış uluslararası düzeyde kabul gören Dermatoloji Yaşam Kalitesi İndeksi (DLQI) de yer alıyor.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Güzin Özarmağan ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Halk arasında sedef hastalığı olarak bilinen psoriasis, çok ciddi sonuçlar doğurabilecek bir hastalıktır ve sıklıkla yanlış anlaşılmaktadır; bu yüzden elimizinde daha fazla bilginin bulunması büyük önem taşımaktadır. Bu girişim, sedef ile yaşamlarını sürdüren kişiler için çok değerli bilgiler sağlayacak ve toplumun bu hastalığın gerçek etkisini anlamasına yardımcı olacaktır.”

 

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
29. Türk Oftalmoloji Kursu Ankara’da yapılacak

Türk Oftalmoloji Derneği Ankara Şubesi'nin her yıl düzenlediği Türk Oftalmoloji Kursu'nun 29'uncusu Ankara Sheraton Kongre Merkezi'nde yapılacak.

Kapat