Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

25 Haziran 2014, Çarşamba 13:50

Abbott, Rus ilaç üreticisi Verofarm’ı satın alıyor

Abbott holding tarafından yapılan açıklamaya göre, Amerika’nın Kimyasal İlaç Kurumu Abbott, Rusya’nın en büyük ilaç üreticisi “Verofarm”ı satın almak için anlaşma sağladı. Bu açıklamadan sonra Moskova borsasında “Verofarm” hisseleri % 40 değer kazandı.

Anlaşma gereği Abbot, Roman Avdeyev’e ait olan holding şirketini satın alacak. Satış fiyatı 13.6 milyar ruble ile 17 milyar ruble ( 390 ile  495 milyon dolar) arasında değişecek. Fiyatı Gardenhills kapanış fiyatına göre belirlenecek.

Şu anda Gardenhills “Verofarm”ın % 80 hissesine sahip, Abbott bu oranı % 95’e kadar çıkarmayı planlıyor. Hatta 17 milyar rubleye hissenin % 100’üne de sahip olabileceği belirtiliyor.

Abbott, Verofarm’ın 4.7 milyar ruble tutarındaki (136 milyon dolar) vergi borcunu ödemeyi de kabul etti. Holding, 2015’te satışların 150 milyon doları bulacağını tahmin ediyor.

Bu anlaşma sonucunda Abbott, kadın sağlığı, Merkezi Sinir Sistemi, kardiyoloji, gastroenteroloji hatta onkoloji ilaçları gibi öncelikli tedavi alınlarında kullanılan ilaç portföyünü de elde etmiş olacak.

Bunun dışında işlemler bittikten sonra Abbott, “Verofarm” fabrikasının Rusya’da olması sebebiyle Rusya’da üretim yapma hakkını da elde edecek, hatta yeni yapılan modern üretim tesisinin de sahibi olacak. Uzmanlık alanları ve deneyimleri sayesinde Abbott, “Verofarm” olanaklarını daha da genişletecek ve mevcut altyapısını iyileştirecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Tıp fakülteleri Sağlık Bakanlığı’na bağlanacak

Hükümet tarafından geçtiğimiz haftalarda meclise sunulan yeni kanun tasarısı kabul edildiği takdirde bütün tıp fakülteleri fiilen Sağlık Bakanlığı'na bağlanacak. Hükümet...

Kapat